V okolí a na skok od Domaše

Vodná nádrž Domaša ponúka bohaté možnosti na rekreáciu. Ak si chcete svoj pobyt pri nej trochu okoreniť, ponúkame vám tipy na tripy, vďaka ktorým si už budete na 100 % istý, že sa nachádzate v čarovnom území.


Vranovským chotárom


Poznávanie regiónu začnete v meste Hanušovce nad Topľou, do ktorého sa pohodlne dostanete cez obec Detrík. Čaká tam na vás kaštieľ a unikátny archeopark, v ktorom spoznáte päť základných období praveku a včasného stredoveku, a to prostredníctvom piatich obydlí a ich vybavenia, ako aj rôznych technologických zariadení a políčok. Otváracie hodiny (máj - september): pondelok až piatok: 8:00 - 18:00 h, sobota a nedeľa: 14:00 - 18:00 h.

Pokračujete do malebnej dedinky Zámutov, v ktorej desiatky rokov uchováva ľudové tradície rodina Višňovských. Vďaka neutíchajúcemu entuziazmu sa im podarilo zreálniť myšlienku miestneho múzea, ktoré tam nájdete v podobe Domu ľudových tradícií u "cetky". Okrem toho, že sa počas jeho prehliadky zoznámite s tradičnými nástrojmi, krojmi, kikľami či rôznymi tkaninami, dozviete sa, čo znamenajú slová kudzeľe, špuľare či cerhlica. Otvorené je tam počas celého týždňa, v prípade prehliadky je potrebné objednať sa na telefónnom čísle +421 907 214 223 alebo prostredníctvom Facebooku.

V okresnom meste Vranov nad Topľou sa nachádza jedinečná Bazilika Minor Narodenia Panny Márie. Ohúri vás nádhernou interiérovou výzdobou, ktorá sa nesie v barokovom štýle. Do povedomia sa táto historická pamiatka dostala aj vďaka zázračnej udalosti, ktorá sa mala v tomto regióne udiať. V 18. storočí totiž do kostola preniesli vzácnu historickú ikonu Panny Márie, ktorá mala pred zrakmi verejnosti roniť krvavé slzy. V chráme sa nachádza dodnes. Prístup do chrámu je obmedzený. Jeho interiér počas bežného dňa uvidíte len zo vstupnej haly, navštíviť ho ale môžete v rámci bohoslužby, a to vo všedné dni (6:00/12:00/18:30), v sobotu (7:00/18:30) a v nedeľu (6:30/8:00/9:30/11:00/18:30).

Pre tých viac odvážnych je v neďalekej obci Vechec k dispozícii motokárová dráha. Na 800 metrov dlhom okruhu si overíte svoje šoférske schopnosti. Oddýchnuť si môžete v miestnom bufete, k dispozícii je terasa s jazierkom, ale aj detské ihrisko. Viac informácií získate na telefónnom čísle +421 905 785 212 alebo na Facebooku. Pre tých, ktorí sa radšej vrátia do minulosti, je pripravený Skanzen u Adama. Nájdete v ňom rôzne pracovné nástroje, sečkáreň, mláťačky, stolárske či obuvnícke pomôcky, ale aj krosná. Domáci kutil Eduard Adam tam zostrojil vyhliadkový vrtuľník, drevené auto, železný padák či vláčik. V prípade, že chcete tieto skvosty vidieť naživo, je nutné vopred svoju návštevu nahlásiť na telefónnom čísle +421 905 168 953.

Cestou späť na Domašu nezabudnite navštíviť hrad Čičva v obci Sedliská, ktorý v minulosti patril aj rodine neslávne slávnej grófky Alžbety Báthory. Traduje sa, že z neho viedla podzemná chodba až do Vranova. Je s ním spojená legenda o Čiernom jazdcovi, ale aj Kniha luhárov a lží. Hrad takmer padol do zabudnutia, ale vďaka nadšencom z občianskeho združenia Pro Futuro hradu Čičva ho dnes máte možnosť vidieť už z cesty. Zaujímavou je aj krypta grófskeho rodu Barkóczy, ktorá sa nachádza tesne pod hradom.

V tomto prípade neplatí známe "hrady a zámky", ale hrady a sady. Tie sa nachádzajú v tesnej blízkosti spomínanej zrúcaniny a ich výsadou je samozber sezónneho ovocia. A ako hovorí Pavol Vagaský, ktorý tieto sady už desiatky rokov obhospodaruje, okrem toho, že si nazbierate plody, aké chcete, môžete sa aj dosýta najesť. Výhodou je, že v závere budú vážiť len ovocie v bedničkách, vás nie. Samozber je možné využiť v pondelok až sobotu od 7:00 do 18:00 h a v nedeľu od 7:00 do 14:00 h. Aké ovocie je práve v kurze, sa dozviete na telefónnom čísle +421 57 447 6181.


Stropkovským chotárom


Ani okres Stropkov nemá núdzu o zaujímavé atraktivity, ktoré by ste mali pri pobyte na Domaši vidieť. Nepeknú časť histórie tohto regiónu pripomína expozícia Fašistické represálie na východnom Slovensku v Tokajíku, ktorá je mementom hrôz druhej svetovej vojny. V tejto obci totiž došlo v novembri 1944 ku krvavému masakru, pri ktorom prišlo o život 30 mužov. Bola to odveta nemeckých vojakov za pomoc partizánom. Obec bola následne vypálená. Tieto tragické udalosti pripomína aj pamätník, ktorý je umiestnený na tamojšom cintoríne. Múzeum je prístupné verejnosti od pondelka do piatka v čase od 8:00 do 12:00 h. V prípade záujmu o prehliadku v inom čase volajte na +421 903 409 705 alebo +421 917 230 846.

O tom, že to tento región nemal v minulosti ľahké, svedčí aj najväčší cintorín na Slovensku z obdobia prvej svetovej vojny, ktorý sa nachádza v obci Veľkrop. Pochovaných je na ňom 8662 vojakov rakúsko-uhorskej a ruskej armády. K vojnovému cintorínu, ktorého dominantou je centrálny pamätník s krížmi, vedie náučný chodník od gréckokatolíckeho chrámu, kde je možné zaparkovať auto. Trasu dlhú približne dva kilometre lemujú tabule, ktoré návštevníka informujú o priebehu vojny v tejto oblasti severovýchodného Slovenska. Čas, za ktorý ju možno prejsť, predstavuje niečo vyše hodiny. V prípade záujmu o sprievodcovské služby volajte na +421 917 588 467 alebo píšte na [email protected]. Objednať si ich treba v dostatočnom časovom predstihu.

Nielen pre najmenších je v neďalekom Stropkove k dispozícii Park zvierat. Súčasťou areálu, ktorý je bezbariérový, sú atypické detské zariadenia, rozprávkový bufet, ale aj kontaktná ZOO pre deti s možnosťou kŕmenia. V parku sa nachádza viac ako 30 druhov zvierat od vtákov, plazov, hlodavcov až po primáty. Otvorený je počas letnej sezóny od 10:00 do 18:00 h.

Stropkovský hrad už síce v centre mesta nenájdete, ale jeho fragmentom je goticko-renesančný kaštieľ. Areál hradu bol zničený v 19. storočí, hradné múry sa zachovali pod zemou okolo kaštieľa a kostola. Najstaršia písomná zmienka o objekte pochádza z roku 1408. V roku 1911 sa v kaštieli zdržiaval následník rakúsko-uhorského trónu František Ferdinand d´Este. Objekt prešiel rozsiahlou rekonštrukciou a dnes v ňom sídli aj mestské múzeum. V letnej sezóne je tam otvorené od pondelka do piatka v čase 9:00 - 17:00 h, objekt je prístupný aj v nedeľu od 13:00 - 17:00 h.

V okrese Stropkov neslobodno obísť unikátny drevený chrám v obci Potoky, ktorý postavili v roku 1773 a tvorí jej dominantu dodnes. Je venovaný svätej mučenici Paraskeve. Drevený chrám má tri časti - svätyňu, chrámovú loď a predsieň. Charakteristický je vysokou hlavnou vežou a má iba štyri okná. Oltár v interiéri pochádza z 18. storočia, rovnako aj vzácny ikonostas. Pred chrámom sa nachádza drevená zvonica so zvonom z roku 1839. Areál cerkvi je obkolesený nízkym kamenným múrikom, ktorý ho oddeľuje od cintorína. V prípade prehliadky je potrebné volať na číslo +421 908 637 550 minimálne deň vopred.

Milovníci prírody môžu vymeniť niektoré z kultúrnych častí programu za "menšiu" pešiu turistiku. Neďaleko Stropkova sa totiž nachádza dvojposchodová vyhliadková veža, z ktorej dovidieť na toto malebné mesto i jeho široké okolie. Nová atrakcia je súčasťou cyklotrasy Po stopách Rakúsko-Uhorska. Najlepším východiskovým bodom je lokalita nad Bankovskou ulicou. Celá trasa tam a späť trvá zhruba dve hodiny.

Ak máte chuť ocitnúť sa v raji, neďaleko Stropkova sa nachádza ten Vladičský. Nájdete v ňom približne 100 kilometrov rôznych turistických trás, ktoré vás zavedú do lona panenskej prírody. Navštíviť môžete dedinské múzeum v časti Driečna, kde sa nachádzajú aj Malé vodopády. Vo Vyšnej Vladiči zas natrafíte na turistické informačné centrum, v ktorom môžete i hlávku zložiť a pri vodnej nádrži zas ukuchtiť niečo dobré pod zub. V časti Suchá sa môžete vybrať na konskom chrbte spoznávať tajomné Karpaty.

V malom mestečku Giraltovce, v ktorom nájdete výbornú pálenicu, si môžete pozrieť aj približne 600-ročný dub letný, ktorý bol kedysi skvostom tamojšieho kaštieľa (aktuálne kultúrny dom). Je vysoký zhruba 17 metrov, obvod kmeňa predstavuje necelých 6,5 metra. Spomenúť na obete prvej svetovej vojny si môžete pri kamennej soche leva, ktorá má približne 100 rokov.

Cestou späť sa určite zastavte v kostolíku pod úrovňou Domaše, ktorý sa nachádza v katastri obce Nová Kelča. Pred zaplavením ho zachránil umelý kamenný val. Ide o národnú kultúrnu pamiatku, ktorá je však aktuálne vo veľmi zlom technickom stave. Počas leta je pre turistov prístupná od štvrtka do nedele od 14:00 do 17:00 h a bohoslužby sa tam konajú každú sobotu o 18:00 h. Návštevu mimo otváracích hodín treba dohodnúť vo­pred na telefónnych číslach +421 57 447 90 15, +421 54 749 12 23.

logo-dark

Lajkuj, zdieľaj alebo sleduj nás na:

mdvsr

slovakia-travel

Kontakty

OOCR Horný Zemplín
Malá Domaša 106
094 02 Slovenská Kajňa

tel. č.: +421 905 147 101
e-mail: [email protected]

Užitočné odkazy

Dokumenty
Aplikácia

Realizované s finančnou podporou Ministerstva dopravy Slovenskej republiky

Copyright © 2021 OOCR HZ. Všetky práva vyhradené.
Created with by www.webgang.sk