Tri studničky nad obcou Runina

Nad obcou Runina v Sninskom okrese sa nachádza pútnické miesto Tri studničky. Malému deväťročnému chlapcovi Jurajovi Regulovi sa tam mala v roku 1927 pri pasení kráv zjaviť Panna Mária. Nikto mu však nechcel veriť až na gréckokatolíckeho učiteľa Popoviča. Ten spolu so svojimi žiakmi začal cestu k Trom studničkám udržiavať.

Voda v nich má mať liečivé účinky. Do začiatku druhej svetovej vojny si ju chodievali naberať ľudia z okolitých dedín. Na zázračné miesto sa však na dlhé roky zabudlo. Zašlú slávu mu prinavrátil v roku 1991 pravoslávny kňaz Mikuláš Rusič. Najskôr sa tam vybudovali drevené, neskôr kamenné konštrukcie. V areáli postavili v roku 2012 kaplnku, o niečo neskôr aj zvonicu. Každoročne sa na tomto mieste stretávajú desiatky veriacich z obce i okolia.

K lokalite Tri studničky sa dostanete z obce Runina - od panoramatickej mapy po zelenom turistickom chodníku, ktorý vedie na Sedlo pod Ďurkovcom. V lokalite Pšeničišče je potrebné z neho odbočiť a pokračovať po žltom turistickom chodníku. Dĺžka trasy s prevýšením približne 156 metrov je 2,1 kilometra a tam i späť ju svižným tempom prejdete aj za hodinku.

Vedeli ste, že voda z Troch studničiek steká do flyšového vodopádu na začiatku obce?

Tipy na výlety v okolí: drevené chrámy, Kremenec, Náučný chodník Rožok, Karpatská magistrála, Arpádova línia, Beskydský panteón.

Zaujímavosti v okolí: útulne v Poloninách, rozhľadne.

Fotogaléria: