Bicyklom z Uliča do Ruskej Volovej cez Nastaz

Miniskanzen v Uliči
Miniskanzen v Uliči
Drevený chrám Kalná Roztoka
Drevený chrám Kalná Roztoka

Cyklotrasa č. 8879 (žltá značka) spája Uličskú a Ubliansku dolinu Sninského okresu. Je dlhá 14,5 km a pretína horský hrebeň Nastaz. Prevýšenie trasy predstavuje približne 284 m. Môžete ju absolvovať samostatne, alebo si ňou viete skrátiť Cyklistický chodník ikon.

Trasa začína v centre Uliča v blízkosti miniskanzenu drevených chrámov z okolia. Pokračuje na ukrajinskú štátnu hranicu. Cesta vedie popri nástupe na náučný chodník, ktorý vás zavedie po stopách Arpádovej línie. Trasa následne prechádza po lesnej krajine.

Vedeli ste, že názov pohoria Nastaz je odvodený od dvoch miestnych legiend? Prvá, ktorú publikoval Alexander Duchnovič vo svojich etnografických prácach, hovorí, že pohorie nesie názov po bielej kňažnej Nasti (Anastázii), ktorá tam čakala svojho muža, kým sa vráti z boja. Podľa druhej povesti je názov odvodený od rovnakého mena, ktoré však patrilo milej legendárneho zbojníckeho kapitána Fedora Hlavatého z Ruskej Volovej.

Vráťme sa však naspäť k trase, ktorá asi po ôsmich kilometroch mierneho stúpania dosiahne svoj najvyšší bod. Odtiaľ zvyšok cesty vedie lesom a dolu kopcom. Z Ruskej Volovej sa môžete vybrať už spomínaným Cyklistickým chodníkom ikon, na trase ktorého si môžete pozrieť zaujímavé drevené chrámy.

Pripomíname, že táto cyklotrasa vedie najvýchodnejším územím Polonín popri ukrajinských hraniciach, preto netreba byť prekvapený, keď vás zastaví pohraničná hliadka.