Náučné chodníky v okrese Snina 

Náučný chodník Miroslava Poliščuka (Ulič)

Pri Uliči, najväčšej obci Polonín, sa nachádza prírodovedno-ochranársky náučný chodník, ktorý nesie meno regionálnej osobnosti a zakladateľa Zboru ochrancov prírody pri Národnom múzeu v Prahe. Okruh dlhý 10 kilometrov, s prevýšením 280 metrov, ponúka 7 zastavení s množstvom  informácií o najzachovalejšej časti našej prírody.

Viac info: naucnechodniky.eu

Výhľad z rozhľadne Holica
Výhľad z rozhľadne Holica

Školský náučný chodník K Mergencovmu kameňu (Ulič)

Školský náučný chodník je druhým turistickým chodníkom pri obci Ulič na úpätí Bukovských vrchov, ktorého prehliadka sa dá zvládnuť asi za jednu hodinu. Nájdete tu, okrem ôsmich informačných tabúľ, aj 12 drevených sôch v prírodnej galérii pod holým nebom. Sochy predstavujú zabudnuté osobnosti, legendy, niektoré pripomínajú miesta či udalosti.

Viac info: obeculic.sknppoloniny.sopsr.sk

Náučný chodník Rožok (Uličské Krivé)

Národná prírodná rezervácia Rožok, ktorá sa nachádza v katastri obce Uličské Krivé v Sninskom okrese, vznikla pred 55 rokmi. Účelom jej zriadenia bola ochrana pralesovitých biotopov a je zapísaná do zoznamu svetového dedičstva UNESCO. Náučný chodník je dlhý 3,75 km a má 5 zastávok, na ktorých sa dozviete základné informácie o lese, Národnej prírodnej rezervácii, mŕtvom dreve a obyvateľoch starých lesov.

Viac info: hornyzemplin.sk

Náučný chodník Havešová (Kalná Roztoka)

Vedie cez národnú prírodnú rezerváciu Havešová, v ktorej rastú najvyššie buky na svete. Je zapísaná v zozname UNESCO. Návšteva je možná len v sprievode pracovníka Správy Národného parku (NP) Poloniny. K chodníku sa dostanete po šesť kilometrov dlhej lesnej ceste od obce Kalná Roztoka. Trasa je okružná a približuje návštevníkovi unikátne lesné prostredie vo svojej prirodzenosti so zachovaným lesom a impozantnými starými bukmi.

Viac info: hornyzemplin.sk

Národná prírodná rezervácia Havešová
Národná prírodná rezervácia Havešová
Národná prírodná rezervácia Rožok
Národná prírodná rezervácia Rožok

Náučný chodník Ruské - Ruské sedlo (Runina)

Chodník začína na konci vysídlenej obce Ruské, kam sa dá prísť peši po modrej značke z obce Runina, alebo na bicykli po cyklotrase od vodárenskej nádrže Starina. Od Ruského chodník vedie na Ruské sedlo, kde sa nachádza aj útulňa. Na trase môžete vidieť nedotknutú prírodu pôvodných pralesov Bukovských vrchov i vojenské cintoríny z oboch svetových vojen. Nájdeme tu aj technickú kultúrnu pamiatku, historickú cestu "Porta Rusica", ktorá spájala Uhorsko s Haličom. Náučným chodníkom Vás bude sprevádzať 6 informačných tabúľ.

Viac info: hiking.sk 


Pohľad na Starinu
Pohľad na Starinu

Náučný chodník Pod tmavou oblohou (Nová Sedlica)

Trasa náučného chodníka s názvom "Pod tmavou oblohou" patrí k tým kratším - jeho dĺžka je iba 1,2 kilometra. Je okruhový a prevedie návštevníkov od miestneho informačného strediska NP Poloniny Starou gazdovskou cestou k miestnemu Domovu sociálnych služieb. Odtiaľ sa vracia späť na začiatok. Má 5 zastávok a je zameraný na astronómiu a nutnosť chrániť nočné životné prostredie.

Viac info: naucnechodniky.eu

Náučný chodník Morské oko - Sninský kameň - Sninské rybníky (Remetské Hámre)

Chodník ponúka tri okruhy, ktorých dĺžka je v dvoch prípadoch štyri a v jednom prípade osem kilometrov. Prvý zavedie návštevníkov k jazeru Morské oko. Prostredníctvom panelov ich informuje o Chránenej krajinnej oblasti Vihorlat či geológii územia. Okolo jazera vedie aj 2,5 kilometra dlhý lesnícky náučný chodník s praktickými ukážkami zariadení na prácu v lese. Druhý okruh je náročnejší na kondíciu, prekonáva bezmála 400 metrov prevýšenie od hladiny Morského oka na vrchol Sninského kameňa. Odtiaľ je nádherný výhľad na okolité lesy a nekončiacu Východoslovenskú nížinu. Tretí, najdlhší okruh, vás zavedie zo Sninského kameňa k prímestskej rekreačnej oblasti Sninské rybníky.

Viac info: zemplinskehamre.sk 

Biokúpalisko Sninské rybníky
Biokúpalisko Sninské rybníky
Sninský kameň
Sninský kameň

Medzinárodný lesnícky náučný chodník Udava - Solinka (Osadné)

Stredne náročná 2,2 km dlhá trasa začína na mieste zvanom Uhliská, ktoré je od Osadného vzdialené asi šesť kilometrov. Chodník vedie k poľským hraniciam a sprístupňuje návštevníkom panenskú prírodu Polonín. Na poľskej strane územia sa nachádza Bieščadska úzkokoľajka, ktorá funguje počas sezóny. 

Viac info: naucnechodniky.eu 

Náučný chodník na vrch Skory (Hostovice)

Pripomienkou vojnových hrôz, ktoré sa odohrávali v blízkosti Hostovíc, je zvonica na vrchu Skory (814 m n.m.). Vedie k nej náučný chodník dlhý spolu 13 kilometrov. Trasu lemujú informačné panely, ktoré turistovi približujú, ako prebiehala bojová činnosť v tomto regióne, aké následky mala a kto konkrétne bojoval priamo v okolí tejto obce.

Viac info: hornyzemplin.sk

                                                 Hámorský náučný chodník (Zemplínske Hámre)

Hámorský náučný chodník približuje priemyselnú a hutnícku minulosť osady Josefsthal. Osada bola vybudovaná na úpätí Vihorlatských vrchov kvôli ťažbe a spracovaniu železnej rudy, výrobe dreveného uhlia a doprave dreva. Jeho dobrým doplnením môže byť návšteva miestneho múzea.

Viac info: zemplinskehamre.sk 

Zvonica na vrchu Skory
Zvonica na vrchu Skory
Štôlňa v obci Zemplínske Hámre
Štôlňa v obci Zemplínske Hámre