Národná prírodná rezervácia Šimonka

Jedným z najnavštevovanejších miest Slanských vrchov je ich najvyšší vrch - Šimonka (1092 m n.m.). Krásne výhľady odtiaľ si môžete vychutnať v lete, ale aj v zime. Jeho vrcholovú časť zaberá rovnomenná národná prírodná rezervácia. Cieľom ochrany je okrem iného zachovanie andezitového vrcholu s balvanovými sutinami a pralesovitými časťami lesného porastu. Pozorovať tam možno zákonom chránený plamienok alpínsky.

Na samom vrchole, kde je inštalovaný kríž, sa otvárajú pekné výhľady na Vysoké i Nízke Tatry, Kráľovu hoľu a okolité kopce ako Makovicu s vysielačom či Oblík. V prípade dobrých atmosférických podmienok možno z vrcholu vidieť hlavný hrebeň našich veľhôr. Ten je od Šimonky vzdialený vzdušnou čiarou viac ako 90 kilometrov.

Na vrch Šimonka sa dá dostať z viacerých miest: zo Zámutova, Hermanoviec nad Topľou, Hlinného, Rudlova (všetko Vranovský okres) i Zlatej Bane (Prešovský okres). V Slanských vrchoch nájdete 96 značených turistických trás v celkovej dĺžke 529 km a 29 lyžiarskych trás s dĺžkou 102 km. Tiež je tu 19 značených cyklotrás s dĺžkou 181 km.

Fotogaléria: