Národná prírodná rezervácia Rožok
v Poloninách

Národná prírodná rezervácia (NPR) Rožok, ktorá sa nachádza v katastri obce Uličské Krivé v Sninskom okrese, vznikla približne pred 55 rokmi. Účelom jej zriadenia bola ochrana pralesovitých biotopov. Je zapísaná do zoznamu svetového dedičstva UNESCO.

Celková výmera tejto (NPR) predstavuje približne 67 hektárov. Platí v nej piaty stupeň ochrany. Kedysi nebola sprístupnená pre verejnosť, aktuálne tam vedie náučný chodník, ktorý sčasti zachádza aj do rezervácie.

Na jeho trase možno nájsť päť zastávok s informačnými tabuľami, ktoré obsahujú údaje o prírodných hodnotách územia. Chodník je dlhý približne 4,2 kilometra. Treba rátať s prevýšením 281 metrov. Dĺžka prehliadky trvá okolo dvoch hodín.

Dostanete sa k nemu tak, že v obci Uličské Krivé (v smere z Uliča) zabočíte do prvej uličky, kde sa nachádza červený most. Navedie vás aj malá drevená smerovka osadená na elektrickom stĺpe. K prvému informačnému panelu vedie asfaltová cesta, ktorá je síce v zachovalom stave, avšak jazdu autom tadiaľto neodporúčame. Bicyklom si ju užijete viac.

Tipy na výlety v okolí: drevené chrámy, Kremenec, Riaba skala, Tri studničky, Karpatská magistrála, Arpádova línia, Beskydský panteón.

Zaujímavosti v okolí: útulne v Poloninách, rozhľadne.