Národná prírodná rezervácia Oblík

NPR Oblík je súčasťou rovnomenného vrchu (925 m n.m.), ktorý leží v katastri obce Hermanovce nad Topľou (Vranovský okres) a je jej výraznou dominantou. Do chráneného územia patrí celá vrcholová časť kopca a platí v nej najvyšší stupeň ochrany, s ktorým súvisia viaceré obmedzenia.

Z geologického hľadiska ide o zriedkavo súmerne zachovalý sopečný kužeľ. Na jeho vrchole možno pozorovať zaujímavé skalné útvary. Lesné spoločenstvá sú miestami pralesovitého charakteru a vek niektorých stromov sa odhaduje aj na 250 rokov. Na Oblík sa dá vyjsť z Hermanoviec nad Topľou alebo z obce Petrovce. S chránenou časťou lokality je spojený aj náučný chodník so štyrmi zastávkami. Prístup naň je možný po žltej a modrej turistickej značke.

K lepšej orientácii v Slanských vrchoch (kataster Hemanoviec nad Topľou) prispieva aj novovybudovaná kamenná mapa, za realizáciou ktorej stojí bývalý starosta obce Jozef Rozkoš. O tejto zaujímavosti sa viac dočítate na tomto odkaze.

Vedeli ste, že Oblík fascinoval aj Adama Hlovíka, ktorý o ňom napísal do literárnej prílohy Slovenských národných novín - Orol tatranský? Príspevok s názvom Cesta na Oblík, v ktorej autor spomína okrem iného aj zaujímavé znaky na kameňoch, ktoré môžu byť písmom starých Slovanov, nájdete tu.