Po stopách Rakúsko-Uhorska

Cykloturistický chodník "Po stopách Rakúsko-Uhorska" (modrá značka) vznikol na základe spolupráce miest Stropkov a Rzeszów. Je dlhý 144 km a nadväzuje na historickú cestu Jozefínka, ktorá sa začínala v Stropkove a pokračovala cez pútnické miesto Buková Hôrka a dediny Gribov, Kožuchovce, Miroľa, Bodružal, Krajná Poľana, Nižný Komárnik. Na poľskej strane trasa vedie cez Barwinek, Duklu, Korczynu, Strzyżów až do Rzeszowa.

Na cyklochodníku nájdete objekty kultúrneho dedičstva, ktoré pochádzajú z čias Rakúsko-uhorskej monarchie a sú spojené s históriou vojsk, súdnictva a administrácie v pohraničnej oblasti. Ide napr. o cintorín z I. svetovej vojny v meste Stropkov, kláštor v Bukovciach či viaceré drevené chrámy.

Trasa ponúka aj možnosť oddychu v drevených altánkoch, čo najviac poteší rodiny s deťmi či väčšie skupiny, ktoré si môžu aktívny oddych v prírode obohatiť o príjemné posedenie a opečené maškrty. Nad mestom Stropkov vznikla v rámci tohto cyklistického chodníka aj vyhliadková veža, ktorá ponúka nádherné výhľady na mesto a okolitú prírodu.

V zimných mesiacoch pri dobrých poveternostných podmienkach je trasa vhodná aj pre bežkárov. 

Viac informácií a mapu nájdete na: www.jozefinka.eu