Vladičský raj ponúka do 100 kilometrov turistických trás

17.06.2020

Vladiča 17. júna - Prihraničná obec Vladiča v Stropkovskom okrese, ktorá vznikla zlúčením piatich obcí (Malá a Veľká Driečna, Nižná a Vyšná Vladiča, Suchá) sa vďaka okolitej prírode a pokojnému prostrediu teší stále väčšiemu záujmu turistov. V tomto roku si pri príležitosti 680. výročia od prvej písomnej zmienky pripravila pre domácich i návštevníkov viacero zaujímavých aktivít.

"Človek sa môže za život obzrieť za sebou iba pár rokov. Pri obci s 680-ročnou tradíciou je to už ale dlhšie obdobie. Keď som v dedine vyznačoval vodný mlyn z 18. storočia, uvedomil som si, aký ťažký, ale zároveň bohatý život tu musel byť. Toto výročie je nahliadnutím do minulosti," uviedol Ján Čurpek, starosta obce Vladiča, ktorá má niečo vyše 60 obyvateľov. O tom, že je dedina pre turistov zaujímavým miestom oddychu, svedčí aj to, že vlani v nej evidovali takmer 1600 prenocovaní.

Asi najväčšou z pripravovaných aktivít je premiéra tzv. Vladičského raja. "Predstavuje do 100 kilometrov vyznačených trás na pešiu, cyklistickú, konskú i zimnú turistiku. Zahŕňa oblasť nielen katastra Vladiče, Suchej či Driečnej, ale zasahuje aj do Poľska či do okresov Medzilaborce a Svidník," priblížil starosta. Vo viacerých prípadoch ide už o existujúce trasy, ktoré vznikli v réžii Klubu slovenských turistov či štátneho podniku Lesy SR. Ostatné úseky zrealizovala obec.

Vladičský raj odprezentujú verejnosti prvýkrát už túto sobotu (20. júna) na Mostkove pri kríži. Táto akcia spojí obyvateľov Vladiče, Suchej a Driečnej po lesných cestičkách, ktorými v minulosti chodievali ich predkovia. Vychádzať sa teda bude z troch miest. Návštevníci zvonku môžu štartovať od miestneho turistického informačného centra, kde je naplánovaný zraz na 10:00 h. Ďalšie štyri akcie sú pripravené v júli a po jednej v auguste a septembri. Podrobný program nájdete na stránke obce.

Okolie obce ponúka množstvo príležitostí na krátke či dlhé vychádzky, počas ktorých si vychutnáte nádherné výhľady. "Myslím si, že príroda je najväčším pozitívom pre turistov, ktorí tu ale musia stráviť aspoň jeden víkend. Je tu nádherný východ i západ slnka. Nehovorím to preto, že som sa tu narodil, ale je tu naozaj ako v rozprávke," podotkol. Nájsť tu môžete aj vodopády, dedinské múzeum či národné kultúrne pamiatky. 

Zaujímavosťou tohtoročnej letnej sezóny je v súvislosti s touto obcou aj navýšenie kilometrických výkonov v autobusovej doprave zo Svidníka. Prešovský samosprávny kraj totiž vyhovel žiadosti Oblastnej organizácie cestovného ruchu Horný Zemplín a Horný Šariš a piatkový dopoludňajší spoj neukončí svoju jazdu na zastávke Vyšná Vladiča, ale bude pokračovať až do Driečnej. Znamená to, že turisti sa so svojou batožinou dostanú do tesnej blízkosti najväčšieho ubytovacieho zariadenia, ktoré sa v tejto časti obce nachádza. Zmena platí od 1. júla a takáto prevádzka je nateraz schválená do 25. septembra 2020.