Vladičské leto pokračuje

14.07.2021
Autor foto: Vladimír Benko
Autor foto: Vladimír Benko

Vladičské leto pokračuje ďalším podujatím, ktoré je pre milovníkov turistiky prichystané už túto sobotu (17. júla). Korene histórie začneme spoznávať pri dedinskom múzeu v Driečnej, kde sa stretneme o 10.00 h. Celodenná túra bude pokračovať k Malým vodopádom, odkiaľ sa vyberieme cez Klimov vrch do Habury, kde sa zastavíme pri soche Kniežaťa Laborca. Oba tieto body sú súčasťou našej kampane Zaži dobrodružstvo na Hornom Zemplíne, ktorej trvanie sme predĺžili do konca júla. Účastníci tak budú mať okrem pekného zážitku možnosť vyhrať zaujímavé ceny. Viac informácií nájdete na www.hornyzemplin.sk.

V posledný júlový víkend (31.7.) nás čaká turistika po starej obchodnej ceste do poľskej Čeremchy. Zraz účastníkov je o 8.00 h pri Turistickom informačnom centre vo Vyšnej Vladiči, odkiaľ sa vyberieme na Môstkov (566,7 m n.m.). Pokračovať budeme do Sedla pod Beskydom. V Čeremche možno pozorovať pozostatky starých záhrad, sadov a obydlí, kde kedysi bývali ľudia a tiež sa tam usídlili bobry. Trasa je dlhá približne 12 kilometrov. Po príchode do Driečnej na nás bude čakať v miestnom penzióne drobné občerstvenie.

Vladičský raj ponúka do 100 kilometrov vyznačených trás na pešiu, cyklistickú, konskú i zimnú turistiku. Pre tých, ktorí chcú načerpať nové sily a spoznať prírodu v jej najkrajšom svetle, je otvorený nonstop. V lete si pre milovníkov turistiky pripravila obec Vladiča, ktorá vznikla zlúčením piatich obcí (Malá a Veľká Driečna, Nižná a Vyšná Vladiča, Suchá) spolu s Oblastnou organizáciou cestovného ruchu Horný Zemplín a Horný Šariš zaujímavé aktivity.

Prvou z nich bola začiatkom júla akcia s názvom Chodníkmi našich predkov, na ktorej sa zúčastnilo približne 30 ľudí zblízka i ďaleka. Navštívili sme spolu okrem iného dva miestne chrámy, boli sme v Údolí ozvien i na Môstkove a Havranej skale. Obzreli sme si tiže dedinské múzeum a výstavu fotografií Tajomné vlčie hory. Ochutnali sme tiež vodu z Kamennej a Nistorovej studne. Po zotmení sme zapálili Jánske ohne.

"Myslím si, že príroda je najväčším pozitívom pre turistov, ktorí tu ale musia stráviť aspoň jeden víkend. Je tu nádherný východ i západ slnka. Nehovorím to preto, že som sa tu narodil, ale je tu naozaj ako v rozprávke," povedal o Vladiči jej starosta Ján Čurpek.

Fotogaléria: autori fotografií Vladimír Benko a OOCR Horný Zemplín a Horný Šariš