V Poloninách sa rozdávali skúsenosti i certifikáty

30.09.2020

Na zážitkovom podujatí "Naučte nás mamko, ňaňku!", ktoré sa uskutočnilo uplynulý víkend v Topoli, sa rozdávali nielen skúsenosti, ale jaj certifikáty k používaniu regionálnej značky Poloniny - neskutočne skutočné. Približne 200 ľudí si mohlo pozrieť, resp. vyskúšať tradičné remeslá na vlastnej koži.

V duchu hesla "Dedičstvo otcov zachovaj nám, Pane!" sme sa mohli priučiť korytárstvu, ktorého ukážku nám predstavil Milan Karľa zo Sniny. Prácu za hrnčiarskym kruhom prezentoval Jaro Lechan z Topole. Ten nás zároveň naučil mlátiť a česať kribicu a tiež viazať kyčky, ktoré sa používajú na prikrývanie strechy. Okrem toho nám ukázal, ako sa pečie domáci chlieb v tradičnej hlinenej peci.

Košikárstvu sa už dlhé roky venuje Iveta Kačurová zo Stakčína. Tento svoj koníček rada odprezentovala ľuďom, ktorí ho majú záujem ďalej pestovať. Danka Kirešová z Topole nám predviedla veľmi náročné ale krásne umenie - písanie ikon. Drevené šindle sa naučili vyrábať mnohí, a to pod vedením Miroslava Buraľa zo Sniny.

Certifikáty kvality, ktorú predstavuje značka Poloniny - neskutočne skutočné, boli udelené za rôzne služby, produkty či atraktivity. V prvom kole ju získali: Hámorský náučný chodník, Pozorovanie hviezdnej oblohy v Parku tmavej oblohy Poloniny, Turistická ubytovňa Borovka, Košiar o.z., Kozia farmička Osadné, Krypta vojakov Osadné, Včelia farma Baloga, Pohánka z Kolonice a Chata u Andrejka. Srdečne blahoželáme.

Nezabúdame ani na tých, ktorí nám spríjemnili celkom upršaný, no aj napriek tomu vydarený deň. Spevom ak robili Štefan Barančík z Kamenice nad Cirochou, hudobná skupina Nastaz i Kristián Huňara. Ďakujeme.

Podujatie z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.

Fotogaléria: