Unikátna kamenná mapa v Hermanovciach

11.06.2020

Hermanovce 11. júna - V Hermanovciach nad Topľou pribudla nová turistická atrakcia. Na prístupovej turistickej ceste v lokalite Krížnych ciest s miestnym názvom lúka Pod Hančom bola umiestnená netradičná orientačná mapa Slanských vrchov. Mapa je vytesaná na obrovskom kameni a vybavená reflexnými prvkami, aby bola viditeľná aj v noci.

Autorom diela je miestny rodák, bývalý starosta obce a poslanec 71-ročný Jozef Rozkoš. Tento Hermanovčan chodieva do Slanských vrchov od detstva. V lete na turistiku a huby, v zime na bežky. Spolu s ďalšími turistami založil v roku 1981 tradíciu výstupov na ich najvyšší vrch Šimonku. Preto sa rozhodol takýmto spôsobom propagovať tieto hory.

Nová dominanta vznikla v čase koronakrízy, jej realizácia trvala dva týždne. Kameň pochádza pôvodne z koryta Starého potoka vytekajúceho z Doliny obrov a váži skoro 3 tony. Pri práci autorovi diela pomáhali syn Peter aj vnuci. S umiestnením 190 cm vysokého objektu na svoje miesto zas pomohla obec. 

Jej starosta Martin Ivan, ktorý sa o diele dozvedel až po jeho dokončení, zabezpečil techniku a za spolupráce Tadeáša Andreka odviezli a umiestnili kameň s mapou na svoje miesto. Mapa ho svojím prevedením prekvapila a zaujala. Ako povedal, nie je bežné, aby ľudia robili niečo len tak nezištne, aby po nich ostala nejaká pamiatka. A tak bude odteraz turistom pred vstupom do Doliny obrov ukazovať cestu kamenná mapa.