Turistické centrá na hornom Zemplíne hodnotia letnú sezónu pozitívne

14.10.2021

Turistické informačné centrá (TIC) pôsobiace na hornom Zemplíne hodnotia letnú sezónu 2021 pozitívne. Zhodli sa, že turistický boom z minulého roka sa neopakoval, návštevníkov však bolo podľa ich slov primerane. Išlo hlavne o domácich, z príležitostných zahraničných návštev dominovali českí a potom poľskí turisti. Vyplynulo to z diskusie on-line stretnutia, ktoré realizovala Oblastná organizácia cestovného ruchu Horný Zemplín a Horný Šariš.

TIC v Zemplínskych Hámroch bolo otvorené v júni len počas víkendov, kedy zaznamenali 465 turistov, od júna do augusta ich bolo 4258. "Z toho 1266 ma navštívilo osobne v informačnom centre. V porovnaní s minulým rokom to bol mierny pokles, vtedy šlo na turistiku 4512 ľudí, z toho 1232 sa zastavilo v centre," priblížila Dominika Brečková s tým, že počas tohto leta sa snažili vyhovieť turistom čo najviac a otvorené mali denne, cez víkendy až do 18:00 h.

Medzi najčastejšie požiadavky turistov patrili propagačné materiály, napr. o drevených chrámoch či Astronomickom observatóriu na Kolonickom sedle a mapy. "Pýtajú sa tiež na možnosť navštíviť vodárenskú nádrž Starina, vyžadujú si tiež letáky a mapy v smere na Sninský kameň vrátane trás, ktoré nie sú vyznačené," spomenula. V regióne podľa jej ďalších slov cítiť zvýšený záujem o cykloturistiku aj vďaka informačnému centru v Snine, s ktorým spolupracujú. "Posielame si vzájomne turistov podľa lokalít, ktoré chcú vidieť," doplnila.

Drevený chrám Jalová
Drevený chrám Jalová
Rozhľadňa Holica
Rozhľadňa Holica

Zuzana Burdová z TIC Poloniny neskutočne skutočné v Snine označila za silné obdobie dni od 7. do 22. augusta, kedy mali stále plno. "Museli sme byť nečakane k dispozícii dvaja," ozrejmila situáciu s tým, že zvýšenú návštevnosť zaznamenali aj vo voľný deň 15. septembra. Naopak, výrazné zníženie počtu návštevníkov pocítili po predčasnom uzatvorení biokúpaliska v polovici augusta. Aj napriek tomu, že TIC je od októbra zatvorené, požičovňa bicyklov je stále k dispozícii. Aj v Snine bol podľa Burdovej najväčší záujem o turistické mapy. "Veľa ľudí zháňalo informačné letáky o prírode Národného parku Poloniny," doplnila s tým, že návštevníci šli okrem iného aj po lokálnych produktoch. V rámci podpory miestnych výrobcov plánujú aj v tomto roku predvianočný predaj.

Iveta Buraľová zo Správy Národného parku Poloniny v diskusii zdôraznili, že v území chýba relevantné sčítanie turistov. "K dispozícii máme len čísla z Informačného strediska v Novej Sedlici, kde sme za tri mesiace zaevidovali približne 5000 ľudí," uviedla.

V humenskom TIC zaznamenali od júna do septembra takmer 650 turistov, z toho približne 10 percent tvorili zahraniční návštevníci. Podobne ako v Snine rekordy evidovali v auguste. "Sezóna bola porovnateľná s tou vlaňajšou. Prevládali domáci turisti," informovala Jana Bončiková s tým, že prevládali najviac otázky o meste Humenné a jeho okolí, ale tiež o Poloninách, Vihorlate či Múzeu moderného umenia Andyho Warhola v Medzilaborciach. V lete realizovali okrem iných aktivít aj projekt Stále je čo objavovať, v rámci ktorého navštívili zaujímavé miesta a naučili sa rôzne remeslá. "Na výletoch sa zúčastňovalo 10 až 15 ľudí, workshopy absolvovalo v priemere do 10 záujemcov," vyrátala.

Andy Express
Andy Express
Dedinské múzeum Vladiča
Dedinské múzeum Vladiča

Podstatne vyššiu návštevnosť oproti vlaňajšku zaznamenali v TIC Stropkov. Najpravdepodobnejšou príčinou je sprístupnenie kostolnej veže s vyhliadkou v centre mesta, ktorú od polovice júla, kedy bola slávnostne otvorená, navštívilo viac ako 600 ľudí. Informovali o tom zamestnankyne infocentra.

Zástupcovia TIC tiež priznali, že k ich zvýšenej návštevnosti určite prispela aj dlhoročná kampaň Krajskej organizácie cestovného ruchu Severovýchod Slovenska - Legendarium.