Preteky plachetníc sú aj o adrenalíne

05.08.2020

Počasie uplynulého víkendu prialo nielen návštevníkom vodnej nádrže Domaša, ale aj jachtárom. Kým si rekreanti užívali slnečné, ale veterné počasie na plážach, účastníci pretekov Zátoka Cup o putovný pohár predsedu Prešovského samosprávneho kraja, ktoré sa konali v rekreačnej oblasti Eva, chystali lode na dvojdňovú šnúru rozplavieb. Slniečko a severný vietor o sile 12, v nárazoch až 17 m/s boli ideálne.

Všetci sme sa tešili na skvelý športový zážitok. Na štart sa zaregistrovalo 12 lodí s posádkami nielen z blízkeho okolia, ale aj z Oravy, Zemplínskej šíravy či Liptovskej Mary. O 11-tej hodine už všetky plachetnice križovali v priestore štartovacej línie. Tu sa prejavila nepredvídateľnosť vetra, keď z lode Delphia pri silnom poryve vypadol muž cez palubu. Posádka lode ho však v priebehu niekoľkých minút vytiahla z vody a ešte stihla odštartovať v limite.

Už pri prvej rozplavbe sa ukázalo, že pánom týchto pretekov je vietor, nedokončili ju totiž tri lode. Jedna mala problém s lanami, druhá to vzdala, Delphia musela zmenšovať plochu hlavnej plachty v priľahlej zátoke. Druhá rozplavba prebehla bez väčších problémov. A potom to prišlo. Štart tretej rozplavby bol odložený, pretože na trati sa prevrátila jedná plachetnica. Začala záchranná akcia. K prevrátenej lodi vyplával motorový čln so záchranným tímom. Posádke sa našťastie nič nestalo. Prevrátenú plachetnicu motorový čln pritiahol k brehu na pláž do zátoky. Tu už členovia posádky za  pomoci domácich návštevníkov prevrátili Dragona znovu do správnej pozície.  Čerpanie vody z podpalubia a sušenie zomknutého obsahu kajuty trvalo do večera.

Medzitým bola odštartovaná tretia rozplavba. Vietor fúkal ďalej rovnakou silou. Zo štartového poľa odstúpila loď Delphia pre riziko roztrhnutia hlavnej plachty. Prvý deň súťaž dokončilo 8 plachetníc. Večerný čas trávili posádky pri vynikajúcom guláši, ktorý pripravil kuchár z hotela Zátoka, a rozoberaní zážitkov z pretekov. Zázemie, ktoré pretekom poskytol hotel Zátoka bolo na perfektnej úrovni.

V nedeľu sme sa prebudili do slnečného rána. Rozplavby boli naplánované na predpoludnie. Zradil však vietor. Kým v sobotu bolo vetra až nadmieru, v nedeľu bola hladina Veľkej Domaše úplne hladká. Vyhliadka, že sa to zlepší, nebola pozitívna a preto hlavný rozhodca pretekov Miroslav Mokáň po dohovore s ich riaditeľom Martinom Jančárym súťaž ukončili a dohodli sa, že spravia vyhodnotenie.

Víťazom Zátoka Cup sa stala posádka lode Julie - Daniel Kriš a Hrubý Michal z Jacht klubu Prešov. Na druhom mieste skončila hosťovská loď z Oravskej priehrady Okazia, s ktorou súťažili Miro Domiňák a Juraj Psota z jachtárskeho oddielu JK Nižná. Bola ocenená aj posádka lode Legacy, ktorá pomáhala pri vyťahovaní prevrátenej lode Dragon. Hosťovské posádky potom začali pripravovať lode na presun do domovských prístavov, čo taktiež neušlo pozornosti návštevníkov pláže. Preteky sú vyhodnotené, putovný pohár odovzdaný a my odchádzame z krásneho prostredia zariadenia hotela Zátoka nabití zážitkami. Tešíme sa na Zátoka Cup 2021.

Igor Kňazovický, senior destinančný manažér