Objavte Poloniny spájajú remeslo, folklór, gastronómiu i prírodu

10.08.2020

Príďte sa ponoriť do regiónu Polonín a nasať jeho chute, vône a atmosféru. Počas trojdňového podujatia Objavte Poloniny, ktoré sa uskutoční 21. až 23. augusta, sa môžete tešiť na kurzy tradičných remesiel. Vyskúšať si môžete tkáčstvo, košikárstvo, korytárstvo, výrobu píšťal a drevených ozdôb, keramiky, ale aj liečivých mastičiek. Všetky tieto kurzy budú prebiehať priamo u remeselníkov alebo v obciach Ulič a Nová Sedlica. Účastníci zážitkov si svoje výrobky odnesú domov ako spomienku na tento víkend.

Okrem toho sa môžete tešiť aj na lokálnu gastronómiu. Byť "na Rusnakoch" a neochutnať trené či tatarčané pirohy, akoby ste tam ani neboli. Príďte si sami vyskúšať ich výrobu a odíďte ako majster pirohár. Oprobovať môžete aj pečenie chleba v hlinenej peci alebo prípravu domácich sirupov. MMMňaM.


"Objavte Poloniny je výbornou príležitosťou ako spoznať tento kút Slovenska. Príďte sa ponoriť do regiónu, dostaňte pod kožu jeho vône, chute, farby a humor. Všetko v nádhernej prírode, so srdečnými ľuďmi a autenticky po rusnacky!"

Eva Kocanová, organizátorka 


Poloniny v sebe ukrývajú aj také klenoty, ako sú pralesy s pečaťou UNESCO, Park tmavej oblohy či nezameniteľná rusnácka kultúra a pútavá história. Zažite ich na vlastnej koži v podobe niekoľkých aktivít, ako sú sprevádzané cyklopotulky, pozorovanie hviezd i život vtákov, vtipné historky o miestnych legendách či rozprávanie o historických udalostiach. Toto a omnoho viac nájdete v Poloninách počas troch dní plných zážitkov.

Projekt realizuje OZ Take naše spolu s partnermi: Správa Národného parku Poloniny, Slovenský zväz astronómov, Slovenská astronomická spoločnosť pri SAV, OOCR Horný Zemplín a Horný Šariš, Múzeum rusínskej kultúry, KOCR Severovýchod Slovenska