Na hubársku sezónu ešte čakáme

09.10.2020
Zdroj foto: Pixabay
Zdroj foto: Pixabay

Jesenné vychádzky do prírody môžeme spojiť aj so zberom lesných plodov. Lesy v našom regióne sú známe hojným výskytom rôznych druhov húb. Bohatý "úlovok" samozrejme závisí hlavne od počasia. Neskoré leto hubám príliš neprospievalo. Bolo sucho a príliš horúco. September a začiatok októbra je zas príliš vlhký a studený. Na ideálne podmienky ešte len čakáme. Huby by mohli začať rásť počas tzv. babieho leta, keď bude ešte celkom teplé počasie. Ponúkame vám niekoľko lokalít, ktoré sa oplatí navštíviť.

V Slanských vrchoch je množstvo miest, kde sa dajú huby zbierať. Lesy sú zmiešané s prevahou bukových porastov. Vyskytuje sa tu 800 až 900 rôznych druhov húb, z ktorých podľa odborníkov je asi 40 jedlých. Bežní hubári zbierajú asi 10 až 15 druhov, ktoré sú ľahko rozpoznateľné. Medzi obľúbené patria kozáky, hríby či pečiarky. Vo veľkej obľube sú aj podpňovky, ktoré sú sa dajú aj zavárať. Pripraviť sa z nich dá aj výborná nátierka. Rastú vo veľkých trsoch na rozkladajúcom sa dreve, takže zber je obyčajne úspešný. Podľa Jána Terraya, člena Slovenskej mykologickej spoločnosti zo Zámutova, sa dajú v Slanských vrchoch zbierať huby celý rok, pokiaľ je vhodné počasie. Vychýrené lokality sú v lesoch nad obcami Davidov, Juskova Voľa, Zámutov či Banské.

Jesenná hubárska sezóna v Poloninách je začiatkom októbre slabá. Príčinou je nedostatok vlahy. Hubár Miroslav Lechan z Topole tvrdí, že jesenná hubárska sezóna ešte len príde, pokiaľ bude viac vlahy. Spomína na minulý rok, keď sa mu podaril taký "úlovok", že ho musel odvážať domov na prívesnom vozíku. V okolí obce Topoľa sa dajú zbierať hríby, kozáky aj menej známe druhy. Prezradil, že jednou z dobrých lokalít, sú aj lesy v smere na obec Kolbasov a tiež lesy v okolí Runiny.

Huby rastú aj v lesoch Ondavskej vrchoviny. Vyhľadávané sú lokality okolo vodnej nádrže Domaša. Miestni hubári radi navštevujú Hubník v okolí obce Detrík, pri obci Matiaška je známy les Romáč. V okolí Stropkova sa hubárske terény nachádzajú v lesoch nad obcou Vojtovce. Všetky lokality sú orientačné. Miesta, kde huby rastú, si miestni hubári chránia a neprezrádzajú. Aj napriek tomu sa oplatí ich navštíviť .

Dôležité je zbierať iba huby, ktoré bezpečne poznáme, aby nedošlo k nepríjemným komplikáciám. Prípadne je vhodné využiť rady skúsených hubárov, ktorí majú dostatočnú prax a poznajú jedlé druhy rastúce v miestnych lesoch. Prítomnosť miestneho sprievodcu je potrebná najmä v lesoch, kde hrozí riziko zablúdenia. Poloniny aj Slanské vrchy sú rozsiahle lesné porasty, kde sa toto riziko zvyšuje. Vhodné je vybrať sa na hubársku výpravu počas víkendu, aby sa maximálne využil čas vychádzky v lese. Ubytovať sa môžete skoro vo všetkých spomínaných lokalitách. Pri objednávaní nocľahu sa môžete informovať aj o miestnych potenciálnych sprievodcoch.

Tento koníček nie je len o vedomostiach, skúsenostiach či praxi, ale aj o šťastí a vhodných poveternostných podmienkach. Treba prísť v ten pravý čas a jesenný zber húb bude nevšedným zážitkom. Okrem pobytu v prírode, ktorý prospieva nášmu zdraviu, môže byť znásobený peknými exemplármi, ktoré sa pri troche šťastia môžu objaviť v košíku.

Ak si nájdete chvíľku čas, určite si vybehnite pozrieť aj zaujímavé miesta, ktoré sa v okolí nachádzajú. Ponúkame zopár tipov: vyhliadka na vodárenskú nádrž Starina, drevené chrámy v Sninskom okrese, Runinský vodopád, kaštieľ či vyhliadková veža v Stropkove, Múzeum u Cetky v Zámutove, hrad Čičva, kostolík v Novej Kelči či kaštieľ v Humennom

Fotogaléria: