Na Domaši sa vždy niečo deje

Uplynulý víkend sa na Domaši konalo niekoľko zaujímavých akcií. Bolo z čoho vyberať. V sobotu 25. júla bolo už od rána rušno na pláži rekreačnej oblasti Dobrá. Zišli sa tu vytrvalostní plavci z rôznych kútov Slovenska na tradičnom diaľkovom plávaní, ktoré organizovalo občianske združenie otužilcov Vranovské vydry. Počasie bolo príjemné, mierne zamračené a skoro bezvetrie. Na štartovú čiaru sa postavilo 84 plavcov, aby sa popasovali so vzdialenosťou 3 km medzi rekreačnými oblasťami Dobrá a Eva. Preteky po necelých dvoch hodinách dokončili všetci prihlásení plavci. Najlepší čas 37:57 dosiahol Šimon Vaško. Zvíťazili však všetci.

Po skončení diaľkového plávania sa na pláži rekreačného strediska Dobrá konala Veľká cena Domaše v paddleboardoch. Súťaž bola určená všetkým, ktorí našli odvahu postaviť sa na vrtkú dosku a zmerať si sily s ostatnými súťažiacimi.

Neďaleko cieľa v rekreačnej oblasti Eva v rovnakom čase prebiehal turnaj Volley Folklore cup 2020, na ktorom sa zúčastnilo 10 volejbalových družstiev zostavených z členov folklórnych súborov Orgonina a Vranovčan z Vranova nad Topľou, Jurošík a Svojina z Michaloviec, Hornád a Čarnica z Košíc, Topľan z Giraltoviec, súbor Makovica zo Svidníka, Stropkovčan zo Stropkova a Chemlon z Humenného. Súťažiaci dali do výkonov všetko a nakoniec zvíťazili volejbalisti zo Stropkovčana pred súťažiacimi z folklórneho súboru Chemlon.

Popoludní na vodnej ploche Domaše čakalo 12 plachetníc s posádkami na štart jachtárskych pretekov. Už od začiatku sa posádkam lodí lepila smola na plachty. Prvý štart bol plánovaný na dvanástu hodinu. Bol však odložený o dve hodiny pre riziko blížiacej sa búrky. Druhý štart bol odpískaný o 14-tej hodine. Všetky lode vyrazili na trať, no už po prvom okruhu klesla sila vetra na takú úroveň, že sa nedalo v súťaži pokračovať. Rozjazd sa teda prerušil. Do večera sa vietor nezdvihol, a tak bol sobotný rozjazd zrušený. V nedeľu posádky už od rána netrpezlivo čakali na každý závan vetra. Ešte pred obedom to vyzeralo na úplné bezvetrie a vodná hladina bola hladká ako zrkadlo. Popoludní sa boh vetra nechal obmäkčiť a poslal slabý vietor o sile asi 2 metre za sekundu. Preteky mohli byť odštartované. Takéto podmienky vyžadovali od kapitánov lodí, aby využili všetky svoje zručnosti a skúsenosti na dokončenie súťaže. Zvíťazila posádka lode Maria v zložení súrodenci Juraj a Martin Potuckí a Vladimír Korec. Najbližší víkend 1. a 2. augusta sa konajú ďalšie preteky kajutových plachetníc Zátoka Cup 2020.

Pre návštevníkov, ale aj domácich sa pri prístavisku lode Bohemia konala bohoslužba pod šírim nebom. Účasť bola dobrá, absolvovať omšu na brehu vodnej nádrže sa nedá zažiť hocikde. Leto na Domaši ponúka množstvo zážitkov.