Múzeum Andyho Warhola má tridsať rokov

17.02.2021

30 rokov existencie Múzea moderného umenia Andyho Warhola v Medzilaborciach
a pravdepodobne jeho posledný "MUST"

(čo by bolo fajn vedieť o múzeu, jeho najbližších plánoch a víziách)

Múzeum moderného umenia Andyho Warhola v Medzilaborciach sa do nového roka 2021 prehuplo na pozadí rôznych medzinárodných projektov, ktoré majú v tejto online dobe výrazne pomôcť jeho propagácii a pritiahnuť viac turistov do tejto značne odľahlejšej časti Slovenska. Covidový multimediálny online formát krátkych edukačno-prezentačných videí z expozícií múzea (COVID-EO project) upútal, a po jeho rozšírenej verzii je dopyt aj v zahraničí. Navyše, tento rok to bude už 30 rokov od založenia tejto stále jedinej európskej múzejnej inštitúcie umelca, a na jeho konci už by malo byť známe, kedy sa začne s rozsiahlou rekonštrukciou, ktorou sa múzeum upgraduje na svoju novšiu verziu 2.0.

Naozaj zázrak vzhľadom na to, čo si múzeum počas svojej existencie prežilo a v akej geografickej lokalite sa nachádza. Z tohto dôvodu bude s najväčšou pravdepodobnosťou takzvaný posledný "MUST", čiže tí, ktorí budú chcieť múzejné expozície vidieť v jeho terajšej podobe, budú mať poslednú šancu. Tešíme sa na to aj napriek aktuálnej situácii s koronavírusom. Mimochodom, všetko zlé je aj na niečo dobré a v múzeu sme sa sústredili viac na marketingové stratégie a rôzne možnosti propagácie, ktoré nám táto "jojo" doba prináša.

Minuloročná sezóna nám potvrdila, že to bolo správne rozhodnutie. Dosiahli sme totiž historicky najvyššiu návštevnosť. V letných mesiacoch došlo k prekročeniu návštevnosti oproti roku 2019 až o 40 %, čo pre múzeum predstavuje celkový doterajší rekord v návštevnosti vôbec. Dohromady v roku 2020 navštívilo múzeum vyše 21,5-tisíc turistov a na pozadí rôznych opatrení spojených s pandémiou sme stihli realizovať aj jednu zahraničnú výstavu Andyho Warhola v Poľsku. Ďalšia prezentácia diel princa pop-artu Stevea Kaufmana, ale hlavne prvá samostatná výstava svetovej hviezdy Keitha Haringa, nové diela street-artovej legendy Banksyho či kompletná kolekcia 29 diel s protivojnovou témou od 24 súčasných britských umelcov pod názvom Pax Britannica boli priekopníckym ťahom múzea a sú zodpovedné za neočakávane priaznivú návštevnosť v roku 2020.

Nový rok 2021 sme si zadefinovali ako rok spolupráce. V rámci možností chceme byť ešte viac otvorení v tejto uzatvorenej dobe, a uvedomujeme si čoraz intenzívnejšie, že múzeum bez interakcie s vonkajším "priestorom" je iba akýmsi cintorínom umeleckých diel. Zaujímajú nás presahy múzejnej činnosti do rôznych popularizačných oblastí verejného života a v tomto roku sa chceme vrátiť aj k takzvanej klubovej činnosti. Cieľom je byť bližšie k návštevníkovi (či už reálnemu alebo virtuálnemu), komunikovať s ním počas jeho návštevy múzea (či už reálnej alebo virtuálnej), a vytvoriť v múzeu priateľskú a kreatívnu atmosféru, akúsi časť Warholovej Factory 2.0.

Už začiatkom tohto roka sme začali realizovať a plánovať zaujímavé medzinárodné projekty a spolupráce. Keďže náš dlhodobý výstavno-propagačný projekt WARHOL TOUR je z dôvodu opakujúcich sa lockdown-ov "zmrazený" a muzeoedukologické aktivity sú naďalej v nejasnej budúcnosti, dohodli a vyjednali sme niekoľko významných medzinárodných aktivít, ktoré budú v tejto, najmä online dobe významným krokom smerom k propagácii múzea, Prešovského kraja, ale aj Slovenska. Začiatkom februára sme v spolupráci so Spoločnosťou Andyho Warhola zapožičali a osobne nainštalovali diela Andyho Warhola do Slávnostnej siene, rezidencie veľvyslankyne USA na Slovensku v rámci spoločného projektu "Art in Embassies". Ako sa v jednom rozhovore vyjadrila americká veľvyslankyňa na Slovensku Bridget Brink, že jednotkou spomedzi galérií v hlavnom meste je pre ňu galéria Danubiana, tou nebratislavskou Múzeum moderného umenia Andyho Warhola v Medzilaborciach. My už len dodáme, že sme vďační tejto netradičnej spolupráci.

Koncom februára je naplánovaná prednáška riaditeľa múzea Martina Cubjaka v rámci online akcie - Šanghaj Forum 2021, kde je naším hlavným partnerom Generálny konzulát SR v Číne. Súčasťou tohto fóra je aj výstava diel Andyho Warhola z privátnej zbierky zo Španielska a Martin Cubjak sa vo svojej prezentácii zameria nielen na prepojenie osobnosti Andyho Warhola so Slovenskom a východobyzantskou kultúrou, ale aj na samotné múzeum a jeho premenu, ktorou v najbližších rokoch prejde.

V priebehu marca múzeum začína niekoľkomesačnú online spoluprácu s Veľvyslanectvom SR vo Washingtone, ktorej zámerom je prostredníctvom komunikačno-edukačnej kampane prispieť k zvyšovaniu povedomia americkej verejnosti o Slovensku, jeho kultúre a kreatívnom potenciáli s fokusom na prepojenie Andyho Warhola cez jeho pôvod, ktorý sa stáva mostom rôznych príležitostí prezentácie slovenskej kultúry v rôznych štátoch amerického kontinentu. Kultúrno-prezentačný projekt má názov #KnowYourWarhol.

Koncom marca sa na pôde University of Pittsburgh uskutoční trojdňová konferencia, v programe ktorej vystúpi riaditeľ múzea Martin Cubjak so svojou online prezentáciou a prispeje v nej k diskusii o vplyve pôvodu, výchove matky Júlie a vierovyznania Andyho Warhola na formovanie jeho tvorby. Odprezentuje aj expozície múzea a plánované dlhodobé projekty.

V priebehu marca múzeum spustí nové online edukačno-propagačné formáty na dennej a týždennej báze, prostredníctvom ktorých bližšie predstaví ľudí a atmosféru legendárnej Warholovej Silver Factory (Factory People), jej undergroundový "puch", a to, ako výrazne modelovala americkú i svetovú subkultúrnu scénu. Okrem toho bude pre svojich virtuálnych návštevníkov pravidelne k rannej káve postovať rôzne zaujímavosti z histórie a činnosti múzea, ale aj zaujímavosti zo sveta umenia vo forme krátkych obsahov. Formát "15 minút slávy" bude zase live experimentom, ktorý na 15 minút raz týždenne vpustí virtuálneho návštevníka do prázdnych expozícií, ktoré bude môcť sledovať v reálnom čase stále aj s nejakým prekvapením či bonusom. Dostupné budú na sociálnych sieťach múzea.

Takto bude vyzerať prvý štvrťrok hlavných činností múzea, a my podobne ako aj celý svet budeme netrpezlivo čakať na jednoznačne najdôležitejší upgrade, ktorým je návrat do normálneho života. Panta Rhei.

Martin Cubjak, riaditeľ Múzea moderného umenia Andyho Warhola v Medzilaborciach

Autor fotografií: MMUAW v Medzilaborciach

Fotogaléria: