Horný Zemplín zaujal návštevníkov ITF Slovakiatour 2020

28.01.2020

Ocenenie v ankete Naj v cestovnom ruchu Prešovského kraja si odniesol aj Ladislav Horváth z Kolonice

Bratislava/Malá Domaša 28. januára - Oblastná organizácia cestovného ruchu (OOCR) Horný Zemplín a Horný Šariš sa aj v tomto roku zúčastnila na veľtrhu cestovného ruchu ITF Slovakiatour 2020 v Bratislave. Jej prezentačný stánok, ktorý navštívilo množstvo záujemcov o tento región, bol súčasťou expozície Krajskej organizácie cestovného ruchu (KOCR) Severovýchod Slovenska, ktorej je členom.

Štvordňový program (23. - 26.1.) začal odovzdávaním cien v ankete Najlepší v cestovnom ruchu Prešovského kraja 2019. Miesto v nej si našiel aj Ladislav Horváth z Kolonice v Sninskom okrese, ktorý sa stal víťazom kategórie Remeslo má zlaté dno. Cenu si odniesol za hobby, ktorému sa ako samouk venuje približne 11 rokov. Vyrába fujary, píšťalky či trombity. Jeho výrobky sú roztrúsené po celom svete, napr. v Kanade, Anglicku, Portugalsku či Španielsku a samozrejme aj na Slovensku.

Doteraz vyrobil približne 30 fujár rôznych veľkostí a ladení, stovky malých trojdierkových, šesťdierkových píšťal a koncoviek, čo je píšťalka s jedným hracím otvorom. Postupne sa dopracoval aj k výrobe trombit. Je to signálny nastroj, pomocou ktorého sa dorozumievali pastieri na holiach. Zaujímavosťou je, že pán Horváth vyrobil repliku trombity z obce Nová Sedlica, ktorá pochádza zo začiatku 20. storočia. Originál sa nachádza vo svidníckom múzeu, repliku dodnes využíva pri vystúpeniach folklórna skupina Ľude spud Beskyda z Novej Sedlice.

Na veľtrhu cestovného ruchu ITF Slovakiatour 2020 sa vystriedala odborná i široká verejnosť. Obe kategórie zaujímali v území Horného Zemplína viaceré miesta. Pýtali sa medzi inými na vodnú nádrž Domaša a výletnú loď Bohemia, zaujímal ich tiež Národný park Poloniny a možnosti turistiky a ubytovania, ale aj už čoskoro rekonštruované Múzeum moderného umenia Andyho Warhola v Medzilaborciach.

Otázky verejnosti smerovali aj k informáciám o humenskom kaštieli a tunajších hradoch, v okolí Stropkova ich zaujímala napr. nová vyhliadková veža či vojnový cintorín v obci Veľkrop. Pracovníci OOCR priblížili územie Horného Zemplína záujemcom aj prostredníctvom súťaží, za úspech v ktorých si mohli šťastlivci odniesť domov zaujímavé ceny.

Veríme, že naše úsilie prezentovať Horný Zemplín na tomto veľtrhu v čo najväčšej možnej miere, prinesie želaný úspech v podobe zvýšeného záujmu o tento síce ďaleký, ale jedinečný kúsok Slovenska.