en-us-Vlakom vojaka Švejka bezplatne do múzea

08/04/2020

Okrem toho, že Vlak vojaka Švejka premáva v tomto roku cez leto už tri dni (piatok až nedeľa), nadväzujú naň aj zaujímavé aktivity. Na slovenskej strane je to autobusové spojenie, ktoré vás prevedie Horným Zemplínom, u poľských susedov zas vďaka nemu môžete bezplatne navštíviť skanzen v Sanoku a niekoľko tamojších múzeí. Informovala o tom Ivana Ondriová z Úradu Prešovského samosprávneho kraja.

Na slovenskej strane je pre návštevníkov jedným z najväčších lákadiel Múzeum moderného umenia Andyho Warhola v Medzilaborciach, ktoré aktuálne hlási rekordnú návštevnosť. Okrem stálych výstav ponúka najnovšie aj ikonické diela amerického umelca Keitha Haringa, ktoré sú umiestnené v špeciálne upravených ručne maľovaných priestoroch.

Turisti sa odtiaľ môžu vybrať spoznávať ďalšie lokality severovýchodného Slovenska, a to novou autobusovou linkou, ktorá priamo nadväzuje na Vlak vojaka Švejka. Vidieť tak môžu viaceré drevené chrámy, Vojenské historické múzeum a skanzen vo Svidníku či Údolie smrti. Podrobný itinerár nájdete na webe severovychod.sk.

"V regióne Bieszczady majú turisti vďaka víkendovej kampani Vlak za kultúrou a Vlaku vojaka Švejka možnosť bezplatne navštíviť skanzen a Historické múzeum v Sanoku, Regionálne múzeum v Rzeszówe alebo aj Múzeum Podkarpackie v Krosne či Múzeum Márie Konopnickej v Żarnowieci. Táto ponuka platí počas júla a augusta, pričom spojenie do Medzilaboriec zabezpečuje poľský PolRegio," ozrejmila Ondriová.

Cestovať Vlakom Vojaka Švejka znamená nielen sa jednoducho prepraviť k poľským susedom, ale aj vidieť historický Lupkovský tunel, ktorý v minulosti predstavoval významné spojenie s Haličou.