en-us-V centre Humenného budú rozvoniavať hurky

12/16/2019

Humenné 5. decembra - Humenčania sú známi tým, že ich prezývajú "Hurkare". Toto pomenovanie si vzali k srdcu a rozhodli sa, že všetkým ukážu, ako majú pravé hurky, resp. jaternice vyzerať a chutiť.

Túto gastronomickú špecialitu od štyroch výrobcov (Althan, Mäsovýroba Rebej, Mecom, Tauris) nielen z regiónu budú môcť degustovať a hodnotiť obyvatelia i návštevníci Humenného v piatok (6.12.) pri budove Mestského kultúrneho strediska od 11.00 do 15.30 h v súťaži Humenská hurka. Podujatie pripravilo mesto Humenné a Oblastná organizácia cestovného ruchu Horný Zemplín a Horný Šariš (OOCR HZ a HŠ) v spolupráci s ďalšími partnermi.

Úlohou hodnotiacej verejnosti bude na základe vlastného uváženia vybrať jedného zo štyroch súťažiacich, ktorý podľa nej pripravil najlepšiu hurku. V rozhodovaní zavážia najpravdepodobnejšie chuť, vôňa či vzhľad. Poradie víťazov sa určí od najvyššieho po najnižší počet získaných hlasov. Vyhodnotenie súťaže sa uskutoční o 16.15 h pri fontáne lásky.

Ako uviedol primátor Humenného Miloš Meričko, s myšlienkou usporiadania tohto podujatia sa pohrávali vo vedení mesta už od začiatku roka. "Keďže Humenčania sú známi ako Hurkare, chceli sme túto symboliku pretaviť aj do akcie, ktorá by mala v našom meste tradíciu. Som preto rád, že nám pomocnú ruku pri príprave podala aj OOCR HZ a HŠ," povedal s tým, že ide o premiérový ročník akcie, a preto ho spojili s Humenskými vianočnými trhmi. "Verím však, že si ochutnávka huriek nájde svojich fanúšikov a stane sa medzi obyvateľmi nášho mesta i širokého okolia peknou tradíciou," uzavrel.

"Sme radi, že môžeme participovať na tomto jedinečnom podujatí. Veríme, že v predvianočnom čase priláka do tohto krásneho mesta na hornom Zemplíne nových návštevníkov. Tí si môžu v centre Humenného popri ochutnávke tradičnej hurky pozrieť aj neďaleký renesančný kaštieľ, ktorý je sídlom Vihorlatského múzea, alebo sa prejsť po Valaškovskom moste na Južnom námestí, ktorý je akýmsi vzdialeným príbuzným Eiffelovej veže v Paríži. Nemožno obísť ani sochu legendárnej postavy dobrého vojaka Švejka na železničnej stanici," uviedla Michaela Zdražilová z OOCR HZ a HŠ.

Podujatie je realizované s finančnou podporou Ministerstva dopravy a výstavby Slovenskej republiky.