en-us-Turistický pochod k zvonici v Hostoviciach je už istou tradíciou

08/04/2019

Dobrovoľníci budú opäť pomáhať pri údržbe vojnových cintorínov

Hostovice/Veľkrop 24. júla - Turistický pochod k zvonici nad obcou Hostovice v Sninskom okrese je už istou tradíciou. Tou sa stal aj medzinárodný dobrovoľnícky tábor, na ktorom sa už vystriedalo niekoľko stoviek ľudí.

Turistický pochod k zvonici na bojisku prvej svetovej vojny na vrchu Skorysa uskutoční v sobotu 27. júla. "Začiatok podujatia je naplánovaný na 8.00 h. Turisti sa zhromaždia pri obecnom úrade v obci Hostovice, odkiaľ sa presunú k neďalekému vojnovému cintorínu, kde sa uskutoční krátky pietny akt. Po jeho ukončení sa trasou náučného chodníka vyberú priamo k zvonici, kde je naplánovaná krátka modlitba za padlých vojakov. Trasa tam aj späť je dlhá 13 kilometrov. "Priemerne zdatný turista ju zvládne za 4,5 hodiny," informoval Martin Drobňák z Klubu vojenskej histórie (KVH) Beskydy.

Tradícia turistického pochodu siaha do roku 2015. O rok neskôr vybudovali na spomínanom vrchu drevenú šesť metrov vysokú zvonicu ako pripomienku týchto smutných historických udalostí. Vedie k nej náučný chodník s informačnými panelmi. Miesto nad obcou Hostovice nie je náhodné. V období prvej svetovej vojny tam totiž prebiehala intenzívna bojová činnosť, a to hlavne v apríli roku 1915 počas Veľkonočnej bitky v Karpatoch, počas ktorej tam zahynuli tisíce vojakov.

KVH Beskydy aj v tomto roku pokračuje v tradícii dobrovoľníckych táborov. "Ten prvý sa uskutoční už v týchto dňoch, štvrtok a piatok (25. a 26.7.). Dobrovoľníci budú pracovať na vojnovom cintoríne vo Veľkrope v okrese Stropkov, kde sa budú venovať náteru oplotenia, krížov, ale aj úprave okolia vojnového cintorína. V nasledujúci deň sa zamerajú na obnovu cintorína v obci Hostovice. Tam budú taktiež realizovať udržiavacie práce, to znamená opravu dreveného oplotenia, vyčistenie plochy cintorína, ale aj údržbu spomínaného náučného chodníka," priblížil Drobňák.

Medzinárodné dobrovoľnícke tábory na vojnových cintorínoch organizuje Klub vojenskej histórie Beskydy už od roku 2011. "V posledných rokoch takto navštívilo severovýchodné Slovensko už niekoľko stoviek dobrovoľníkov z krajín, ako sú Česká republika, Maďarsko, Rakúsko, Poľsko, Ukrajina, Rumunsko, ale samozrejme aj Slovensko. Dobrovoľníci pravidelne v letných mesiacoch prichádzajú na severovýchodné Slovensko," uzavrel Drobňák.

ZDROJ FOTO: www.kvhbeskydy.sk