en-us-TIC na hornom Zemplíne navštevujú aj Taliani, Angličania či Francúzi

12/02/2019

Malá Domaša 22. novembra - Turistické informačné centrá (TIC) na hornom Zemplíne navštevujú aj Taliani, Angličania či Francúzi. Zvýšený záujem o toto územie zaznamenali aj u domácich turistov, hlavne zo západnej časti Slovenska.

Veľkou zmenou v tomto roku prešlo TIC v Humennom, ktoré sa z priestorov na Staničnej ulici presťahovalo do centra mesta. "Zmena sídla TIC je pracovníkmi mestského kultúrneho strediska, a vôbec celkovo, hodnotená veľmi pozitívne," informovala Michaela Dochánová z tlačového referátu mesta. Od začiatku roka evidujú vyše 1800 návštevníkov. "Mnohí pochádzali z Českej republiky, Nemecka, Maďarska, Ukrajiny, Francúzska, Poľska, Španielska, Talianska, Veľkej Británie, Grécka či Kanady. Zaujímali sa hlavne o pamiatky v našom meste a jeho okolí, záujem mali aj o tipy na výlety spojené s turistikou," dodala.

Ani TIC v obci Zemplínske Hámre v okrese Snina nemalo núdzu o turistov. Sezóna tam trvala od začiatku mája do konca októbra. Otvorené mali šesť dní v týždni. "Počas otváracích hodín sme si robili štatistiku. Pri infocentre na parkovisku zaparkovalo 1641 áut, na výlet do Vihorlatských vrchov sa vydalo 3436 turistov, z toho 1840 z nich využilo služby infocentra," uviedla Zuzana Burdová z TIC Zemplínske Hámre. Najčastejšie sa podľa nej prišli opýtať na trasu či zakúpiť si suvenír, centrum využili často aj ako miesto na oddych po túre. Spomenula, že počas otváracích hodín zaznamenali tiež 378 cyklistov.

"Najčastejší cieľ turistov bol samozrejme Sninský kameň, potom Morské oko a nakoniec Vihorlat. Veľa turistov, ktorí prišli do Vihorlatských vrchov, navštívili aj Národný park Poloniny," ozrejmila s tým, že zaznamenali veľa turistov zo západného Slovenska. "Hlavne z okolia Bratislavy, pretože už veľa z nich nechodí do Tatier a hľadajú skôr odľahlé časti Slovenska, ktoré chcú spoznávať. Taktiež sú podľa našich rozhovorov turisti presýtení rôznymi atrakciami a hľadajú skôr ticho, pokoj a miesto bez signálu, kde budú môcť naozaj vypnúť od práce a bežných starostí," doplnila Burdová.

Do stropkovského TIC v tomto roku okrem najčastejších domácich návštevníkov prišli aj Angličania, Poliaci a Česi. "Pýtajú sa nás najmä na našu novú vyhliadkovú vežu, kde je a ako sa k nej dostanú," uviedla Šimona Zapotocká z TIC Stropkov s tým, že asi najväčší záujem je o informácie týkajúce sa drevených chrámov v okolí. "V lete sa nás turisti často pýtali na Park zvierat, kde sa nachádza a v akom čase je otvorený," doplnila. V centre podľa jej ďalších slov poskytujú záujemcom okrem iného aj informácie o ubytovaní či aktuálnych podujatiach.