en-us-Slanské vrchy lákajú svojím čarom

05/26/2020

Zámutov 15. mája - Turistika má v zemplínskom regióne dlhú tradíciu. Východ Slovenska ponúka krásne prírodné zákutia aj množstvo turisticky zaujímavých lokalít. Takým miestom, kde krajina odhaľuje svoju pravú a nedotknutú krásu, sú aj Slanské vrchy. Masív sopečných Slanských vrchov je dlhý 60 km a je súčasťou karpatského vulkanického oblúka. Začína východne od Prešova a tiahne sa smerom na juh až k hraniciam Maďarska.

Pohľad na vrch Oblík z NCH Herlica
Pohľad na vrch Oblík z NCH Herlica

Jeho najvyšším vrchom je Šimonka s výškou 1 092 m n. m. Okrem nej sú v pohorí ešte dva vrcholy nad 1 000 m, a to Čierna hora a Tri chotáre. Na území Slanských vrchov sa nachádzajú prírodné aj technické zaujímavosti. Z technických treba spomenúť vysielač na vrchu Dubník, ktorý je najvyššou stavbou Slovenska (318 m), opálové bane v lokalite Dubník, gejzír v Herľanoch a Hanušovský železničný viadukt či Vihonovu dziru (bývalé vínne pivnice). Z prírodných zaujímavostí stojí za návštevu niekoľko prírodných rezervácií: Hlinianska a Zámutovská jelšina, Zámutovské a Hermanovské skaly, ale tiež národné prírodné rezervácie Oblík a Šimonka. Ku všetkým týmto lokalitám sa dá dostať pohodlne, v Slanských vrchoch je totiž 97 značených turistických trás s celkovou dĺžkou 534 km. Okrem turistických chodníkov je vyznačených aj 20 cyklotrás v súhrnnej dĺžke 181 km.

Opomenúť nemožno ani lesnícke náučné chodníky, napr. Tajch v Pavlovciach, Telekia v Hermanovciach, či Zámutovská kolejka v lesoch pri Zámutove, ale aj Herlica nad obcou Petrovce. V Pavlovciach sa nachádza ranč, ktorý ponúka vychádzky a jazdy na koňoch, v neďalekých Hanušovciach si návštevník môže pozrieť múzeum v miestnom kaštieli alebo archeopark. Za kultúrou možno prísť do okresného mesta Vranov nad Topľou - nachádza sa tu Bazilika Minor Narodenia Panny Márie, ktorá je mariánskym pútnickým miestom. V okrajovej časti mesta je situovaný zachovalý židovský cintorín z 18. storočia. Pre milovníkov adrenalínu je k dispozícii aj motokárová dráha T1 Ring umiestnená v peknom prostredí pri obci Vechec.

Jeden zo zaujímavých objektov na trase NCH Tajch
Jeden zo zaujímavých objektov na trase NCH Tajch

Vhodným východiskovým bodom, odkiaľ sa dajú naplánovať výlety, sú napr. obce Zámutov a Hermanovce. V oboch je možné ubytovať sa v penziónoch či turistických chatách. V Zámutove je k dispozícii Penzión Opál a Ranč Záľubova, v Hermanovciach chata s rovnomenným názvom obce - ide o bývalú Kukorelliho chatu. Ubytovanie je na úrovni turistického štandardu, no za ľudové ceny.

Slanské vrchy sú bezpochyby zaujímavou turistickou destináciou, ktorá prekvapí svojou prírodnou scenériou a možnosťou pokojnej dovolenky. Zaujímavé podnety na vyplnenie aj viacdňového pobytu si tu určite nájde každý návštevník. 

 Igor Kňazovický, senior destinačný manažér