en-us-Podujatie Objavte Poloniny spája remeslo, folklór, gastronómiu i prírodu

07/22/2020

Ide o pilotný projekt, ktorý má spojiť návštevníkov regiónu s lokálnou ponukou aktivít s cieľom zažiť autentickú atmosféru daného územia a jeho obyvateľov - prevažne Rusínov. Podujatie je prvé svojho druhu v tomto regióne. Organizuje ho občianske združenie (OZ) Take naše spolu s partnermi.

Uskutoční sa počas troch dní v auguste (21. až 23.8.) v Uličskej doline okresu Snina. "Objavte Poloniny je zážitkový víkend, ktorého cieľom je prepojiť návštevníkov regiónu s lokálnou ponukou rôznych typov aktivít. Vypátrali sme a spojili do jedného podujatia rôznych poskytovateľov, ktorí ponúknu návštevníkom svoje služby, domovy, zručnosti a znalosti regiónu. Mnohí aj po prvýkrát v živote," vysvetlila Eva Kocanová z OZ Take naše.

Zážitkový víkend je podľa nej na Slovensku unikátnym konceptom, pretože je to na prvý pohľad festival, avšak jeho atrakcie sú "roztrúsené" po obciach v celej doline. "Návštevníkov takto privedie do všetkých záhybov srdca Národného parku Poloniny. Nemasovo, udržateľne, anti-covidovo," priblížila.


"Objavte Poloniny je výbornou príležitosťou ako spoznať tento kút Slovenska. Príďte sa ponoriť do regiónu, dostaňte pod kožu jeho vône, chute, farby a humor. Všetko v nádhernej prírode, so srdečnými ľuďmi a autenticky po rusnacky!"

Eva Kocanová 


Každý poskytovateľ služby vytvoril vlastný "komerčný zážitok", za ktorý zákazník zaplatí. "Týmto spôsobom ukážeme miestnym ľuďom, že podnikať v cestovnom ruchu je možné a že dopyt existuje. V rámci víkendu si zákazníci budú môcť vybrať zo širokej ponuky zážitkov," spomenula napr. sprevádzané exkurzie do prírody a divočiny, pozorovanie oblohy, prípravu domáceho chleba, spoznávanie histórie či remesiel, ale aj prípravu gastronomických pochúťok či výrobu kozmetiky. "A skoro všetko v rusínskej jazykovej mutácii," zdôraznila.

Projekt realizuje OZ Take naše spolu s partnermi: Správa Národného parku Poloniny, Slovenský zväz astronómov, Slovenská astronomická spoločnosť pri SAV, OOCR Horný Zemplín a Horný Šariš, Múzeum rusínskej kultúry, KOCR Severovýchod Slovenska. 

"Našim cieľom je, aby návštevníci aj miestni poskytovatelia boli po víkende spokojní. Vtedy budeme považovať náš pilotný projekt za úspešný, o rok si ho budeme chcieť všetci zopakovať, až sa z neho stane pravidelné podujatie," uzavrela.