en-us-Okná na kostolíku pri Domaši zrekonštruovali aj s podporou od cyklistov

10/15/2019

Z lode Bohemia malo možnosť túto stavbu vidieť približne 21.000 turistov

Nová Kelča 4. októbra - Okná na kostolíku v Novej Kelči (okres Vranov nad Topľou), ktorý sa nachádza v tesnej blízkosti vodnej nádrže Domaša, zrekonštruovali aj vďaka podpore cyklistov. Objekt, ktorý je národnou kultúrnou pamiatkou, si vyžaduje komplexnú obnovu.

Turistom sa počas tohto leta po desiatkach rokov podarilo vidieť túto unikátnu stavbu aj z vody, a to z paluby výletnej lode Bohemia. Ako informoval Radovan Kapraľ, starosta obce Kvakovce, ktorá plavidlo prevádzkuje, počas necelého leta loď prepravila približne 21.000 ľudí. Toľko ich malo možnosť pozorovať, ako sa na tomto objekte, ktorý aj napriek poškodeniu prežil obe svetové vojny, podpísal zub času.

Ešte začiatkom júla tohto roka sa na brehoch tejto vodnej nádrže konalo najväčšie cyklistické podujatie na Slovensku - Okolo Domaše. V rámci neho sa na obnovu kostolíka vyzbieralo 600 eur. "Každé euro je dobré. Bolo od nich pekné, že prispeli takouto sumou, ktorú sme doložili k tomu, aby sme mohli zrekonštruovať okná. Boli porušené niektoré časti vitrážových skiel. Sme radi, že je to zasklené," uviedol Roman Matisovský, správca farnosti Turany nad Ondavou, pod ktorú patrí aj Nová Kelča.

Podľa jeho ďalších slov sa pre túto formu obnovy rozhodli aj z dôvodu, aby bol objekt uzavretý. "Aby hmyz a vtáctvo, ktoré tu občas zavítalo, neškodilo tejto stavbe," vysvetlil. Celková suma vynaložená na rekonštrukciu vitráží predstavovala 1700 eur.

Plány do budúcna sú podľa Matisovského veľké, keďže objekt si vyžaduje rekonštrukciu. "Chceme začať strešnou konštrukciou. Všetko závisí od financií," poznamenal. Podľa neho potreba záchrany tejto stavby spája miestnych. V blízkej budúcnosti majú byť zreštaurované aj štyri sochy anjelov, ktoré sa nachádzajú v prednej časti kostola.

Barokovo-rokokový kostol sv. Štefana kráľa, ktorého zaujímavosťou je, že je situovaný pod úrovňou Domaše, je pozostatkom zatopenej obce Kelča. Ide o národnú kultúrnu pamiatku. Objekt dal postaviť barón Wolfgang Véčei, dokončený a vysvätený bol v roku 1780. Až do roku 1993 sa v ňom konali bohoslužby. Počas letnej sezóny sa tam realizujú zriedkavo, v auguste sa tam koná tradičná odpustová slávnosť.