en-us-Koronavírus môže Domaši pomôcť

05/29/2020

Malá Domaša 18. mája - Záujem o pobyt pri vodnej nádrži Veľká Domaša rastie. Zrejme sa prejavuje efekt krízy súvisiacej s koronavírusom. Slováci chcú tráviť letnú dovolenku v domácich turistických destináciách. Slovensko si totiž v boji s pandémiou počína úspešne a vláda uvoľňuje obmedzenia. Zahraničné destinácie sú na tom horšie, nie je isté akou rýchlosťou sa budú uvoľňovať karanténne opatrenia v krajinách s vysokým počtom nakazených pacientov. Svoje určite zohráva aj strach z nákazy. Začiatok dovolenkovej sezóny v prímorských letoviskách je zatiaľ neurčitý. Roman Berkeš, prezident Slovenskej asociácie cestovných kancelárií a cestovných agentúr predpokladá, že sa posunie na koniec júna až polovicu júla. Už teraz je však viac-menej isté, že oddychu pri mori sa budú slovenskí dovolenkári v tejto sezóne skôr vyhýbať.

Po dlhodobej domácej karanténe ľudia túžia hlavne po oddychu v prírode. Politici odporúčajú stráviť letnú dovolenku na Slovensku, čo pomôže aj ekonomike, a zdá sa, že aj našinec je naklonený domácim destináciám. Prejavuje sa to už teraz, napríklad zvýšeným dopytom po ubytovaní v rekreačných oblastiach na Domaši a v jej okolí. Podľa administrátora stránky e-domasa.sk Dominika Petra návštevnosť webu, ktorý vytvára databázu ubytovacích možností aj v súkromí, vzrástla za mesiac apríl oproti rovnakému obdobiu minulého roka o 40 %. Skokový nárast dopytov na ubytovanie za posledné dva týždne je ešte markantnejší - až o 61 % - a záujem rastie ďalej. 

Jaroslav Špička, ktorý prenajíma svoju chatu na Domaši aj na ubytovanie, má už tiež plný kalendár budúcich hostí. Aj tento víkend ju mal obsadenú. Ubytovanie v súkromí v tomto regióne síce nemá tradíciu, ale J. Špička sa do toho pustil, lebo to pomôže cestovnému ruchu aj miestnemu rozvoju.

Zvýšený dopyt po ubytovaní v chatkách kempu Tíšava eviduje jeho prevádzkovateľ Pavol Pelák. Vysoký záujem o možnosť ubytovania potvrdzuje i Matúš Michľo, ktorý spravuje kemp Monica Camp & Glamp na stredisku Poľany. Dodáva, že sú obsadené skoro všetky parkovacie miesta obytnými prívesmi. Ich majitelia si prenajali priestor obyčajne na celú letnú sezónu, v kempe preto musel vyhradiť zónu pre návštevníkov, ktorí uprednostňujú dovolenku pod stanom.

Záujem o rekreáciu na Domaši počas niekoľkých týždňov neuveriteľne narástol. Domaša a jej okolie zrejme zažije túto sezónu comeback turistického záujmu. Faktom však je, že doplnkové služby a infraštruktúra už súčasným kritériám kladeným na kvalitnú dovolenku nevyhovuje. Investície prichádzajú pomaly, výnimkou sú napr. aktivity v rekreačnej oblasti Dobrá, ktorá patrí pod obec Kvakovce. Jej starosta Radovan Kapraľ v minulom roku vrátil na hladinu priehrady výletnú loď Bohemia a tento rok pre ňu buduje zázemie. Ostatné samosprávy okolo Domaše sa takisto snažia do cestovného ruchu investovať, no v hraniciach svojich možností.

Igor Kňazovický, senior destinančný manažér