en-us-Kardinál Duka si atmosféru Slovenských Navalis pochvaľoval

07/09/2020

Kvakovce 29. júna - Premiéra podujatia Slovenské Navalis, ktoré sa uskutočnilo v sobotu (27. júna) na Domaši, dopadla výborne. Venovaná bola patrónovi všetkých námorníkov, vodákov a ľudí od vody - svätému Jánovi Nepomuckému. Slávnostnú omšu za uzdravenie sveta celebrovali český kardinál Dominik Duka a košický arcibiskup Bernard Bober. Spoločne potom z lode Bohemia požehnali približne 30 plavidiel, ktoré sa pri tejto príležitosti zhromaždili v zátoke Dobrá.

V hľadisku sa zišlo odhadom viac ako 2500 návštevníkov. Tých v úvode akcie pokropil letný dážď. Jeho pozitívom bolo, že sa vďaka nemu nad loďou Bohemia vytvorila nádherná dúha. Po koncerte Anny Servickej, ktorá očarila dav svojím spevom, nasledovala slávnostná bohoslužba, ktorú doprevádzal zbor a orchester Poddukelského umeleckého ľudového súboru. Diváci si mohli vypočuť tiež koncert Simi Martausovej, v závere ich ohúril veľkolepý ohňostroj odpálený z vody.

"Svätý Ján Nepomucký nie je monarchický svätec či svätec štátnej identity, ale je to predovšetkým svätec ľudskosti, vzájomnej úcty a pomoci," povedal kardinál Duka. Pamiatku tohto svätca si pripomíname aj v našom regióne. Neskorogotická plastika sv. Jána Nepomuckého stojí aj pod hradom Čičva na pravom brehu rieky Ondava.

Myšlienka urobiť Slovenské Navalis na Domaši vznikla minulý rok v Prahe, keď počas tamojších slávností Navalis, ktoré tam majú vyše 300-ročnú tradíciu, bola vypravená loď Bohemia na Domašu a jej cestu požehnal práve kardinál Dominik Duka. Na východe sa tak začala písať nová tradícia. V tomto roku nad ňou prebrali záštitu predseda Prešovského samosprávneho kraja Milan Majerský, ktorý bol na slávnostiach aj osobne a profesor Vladimír Krčméry, ktorý sa davu prihovoril prostredníctvom video dokrútky. Na podujatí sa okrem iných zúčastnili aj predseda Národnej rady Slovenskej republiky Boris Kollár a minister dopravy a výstavby SR Andrej Doležal.

Podujatie sa uskutočnilo vďaka podpore partnerov: obec Kvakovce, Prešovský samosprávny kraj, Arcibiskupský úrad Košice, Krajská organizácia cestovného ruchu Severovýchod Slovenska, Oblastná organizácia cestovného ruchu Horný Zemplín a Horný Šariš, Hornozemplínske osvetové stredisko, Randal Agency a Hotel Zelená Lagúna.

Igor Kňazovický, senior destinančný manažér