en-us-Festival kultúry a športu v Medzilaborciach napíše svoj 57. ročník

07/07/2019

Vlakom Vojak Švejk naň prídu aj Poliaci

Medzilaborce 27. júna - Festival kultúry a športu, ktorý sa uskutoční už najbližší víkend (29. a 30. 6.), má v Medzilaborciach dlhoročnú tradíciu. Pri tejto príležitosti prichádzajú do mesta tisícky návštevníkov. V tomto roku naň zavítajú prázdninovými vlakmi aj Poliaci.

"Mesto Medzilaborce už tradične organizuje tento festival, aj z toho dôvodu, že kultúrne zázemie, ktoré je v našom regióne, je dosť silné," uviedol primátor mesta Vladislav Višňovský s tým, že to bola najprv iniciatíva jednotlivcov. "Boli to nadšenci, ktorí začali, ako sa hovorí, na zelenej lúke. Postupne sa vybudoval areál s amfiteátrom, ktorý má kapacitu 6000 sediacich divákov," doplnil. Jeho súčasťou je aj šport. Pripravený je medzinárodný futbalový turnaj slovensko-poľských mužstiev a turnaj v kolkoch. V posledných rokoch evidujú podľa Višňovského na festivale počas dvoch dní približne 10.000 ľudí.

V sobotu prídu podľa jeho ďalších slov na festival aj priatelia z Poľska, a to sezónnym vlakom Vojak Švejk, ktorý v tomto roku začne premávať cez Lupkovský tunel práve počas víkendu, kedy sa toto veľké podujatie v meste realizuje. Toto medzinárodné spojenie obnovili v roku 2017. Podľa primátora sa o to snažili z dôvodu, aby vytvorili priestor pre rozvoj turizmu v regióne. Oblastná organizácia cestovného ruchu Horný Zemplín a Horný Šariš pripravuje v tejto súvislosti informačný leták, ktorý je realizovaný s finančnou podporou Ministerstva dopravy a výstavby SR. Distribuovaný bude aj za hranice regiónu, ktorý organizácia zastrešuje. Cieľom tejto aktivity je, aby informáciu o možnosti prechádzať jedinečným historickým Lupkovským tunelom a spoznávať tak krajinu našich susedov, získalo čo najviac potenciálnych záujemcov.

Ako informoval hovorca Železničnej spoločnosti Slovensko Tomáš Kováč, v tomto roku budú sezónne vlaky premávať do 1. septembra, a to dva páry denne v sobotu a jeden pár v nedeľu. "V roku 2017 sa týmito vlakmi prepravilo 2498 cestujúcich, v roku 2018 to bolo 1910. Rozvoj a príležitosť na nárast v počte prepravených osôb vidíme v zavedení autobusovej linky, ktorá by k vlakom a od nich vytvorila prípoj. Lepším prístupom k vzácnym pamiatkam alebo k Dukle by sme mohli dosiahnuť zvýšenie počtu cestujúcich a súčasne rozvoj regiónu, v ktorom je nedostatok pracovných príležitostí," ozrejmil. Už v budúcom roku by mal v Medzilaborciach v rámci cezhraničného projektu pribudnúť vyhliadkový turistický vláčik, ktorý bude záujemcov voziť po meste a blízkom okolí.

"Cieľom turistov, ktorí prídu v sobotu, je hlavne múzeum Andyho Warhola. Tí, ktorí chodia v nedeľu, väčšinou cestujú do Humenného, takže to má vplyv nielen na Medzilaborce, ale aj na celý región," ozrejmil primátor. Mesto by však podľa jeho ďalších slov privítalo, ak by vlak premával v piatok a sobotu, a to aj vzhľadom na lepšie fungujúcu infraštruktúru počas pracovných dní.

Románový hrdina dobrý vojak Švejk podľa knižnej predlohy spisovateľa Jaroslava Haška je spätý s týmto regiónom, pretože počas prvej svetovej vojny ním prechádzal na front do Haliče. Vlani na železničnej stanici v Medzilaborciach odhalili aj drevenú sochu s jeho podobizňou. Tie možno pozorovať aj v Humennom a v poľskom meste Sanok. "Je takým spojovateľom našich regiónov," uzavrel Višňovský.