en-us-Do Medzilaboriec mieria bojové tanky a lietadlá

09/22/2019

Medzilaborce 12. septembra - Do prihraničného mesta Medzilaborce mieria bojové tanky a lietadlá. Už túto sobotu (14.9.) sa tam v rámci podujatia Karpaty 1944 predstavia v ukážkach pozemných a vzdušných bojov.

Ako informoval Marián Dribňak z Mestského úradu v Medzilaborciach, do prvého oslobodeného mesta v bývalom Českoslovenku si prídu v rámci pozemných bojov zmerať sily sovietsky tank T-34, ktorý pricestuje až od Levíc a nemecký hakl. "Proti sebe sa postavia desiatky vojakov sovietskej a nemeckej armády. Spolu ich bude približne 100. Zákopové línie sú už pripravené, rovnako aj bunkre," ozrejmil s tým, že jeden z nich v rámci ukážky, ktorá bude trvať približne 90 minút, vyhodia pyrotechnici aj do vzduchu.

Rekonštrukciu leteckých bojov bude mať pod palcom Retro Sky Team. "Vo vzduchu bude osem lietadiel," spresnil Dribňak. Upozornil, že táto aktivita má byť hlavne akýmsi varovným prstom pred históriou, ktorá by sa už nikdy nemala opakovať a tiež si chcú takýmto spôsobom pripomenúť 75. výročie od oslobodenia mesta. V rámci tejto jednodňovej akcie, ktorá sa uskutoční v areáli priemyselnej zóny v Medzilaborciach, sa od 12.00 h predstavia so statickými ukážkami pozemnej a vzdušnej techniky aj Ozbrojené sily Slovenskej republiky. Spomínaná ukážka bojov sa začne o 14.00 h.

Podujatie Karpaty 1944 mesto Medzilaborce realizuje v rámci Programu cezhraničnej spolupráce Interreg V-A Poľsko - Slovensko 2014 - 2020 a projektu s názvom Po stopách II. svetovej vojny. Za sebou už majú turistický pochod na vrch Kyčera, ktorý sa uskutočnil ešte v júni tohto roka a tiež nástreky ťažkých vozidiel v mestskej časti Vydraň. "Pribudnú k nim pamätné a informačné tabule," uzavrel Dribňak.

Hodnota projektu, ktorý je spolufinancovaný z eurofondov, predstavuje sumu takmer 44.000 eur.