Drugethovské hradné slávnosti pripomenú 400 rokov staré udalosti

18.07.2019

Brekov 18. júla - Drugethovské hradné slávnosti, ktoré sú pripravené na nedeľu 21. júla so začiatkom o 14.00 h, pripomenú 400 rokov staré udalosti, kedy na hrad Brekov prišiel gróf Juraj Humenský, aby sa pripravil na veľkú bitku pri Humennom.

"Celý program je tak stavaný, aby sa návštevníci dozvedeli viac o týchto udalostiach," informoval Stanislav Macinský zo Združenia na záchranu Brekovského hradu s tým, že ide o rok 1619, kedy cisár Ferdinand II. Habsburský chcel konečne prinavrátiť Uhrov na pravú vieru. "Niektorým šľachticom sa to ale nepáčilo a vzbúrili sa proti príkazom kráľa. Sedmohradské knieža Gabriel Betlen vyrazil do Uhorska s 18-tisíc vojakmi. Časť uhorskej šľachty sa s ním spojila. Knieža už obsadil blízke Košice. A na hrad Barkó (Brekov) prichádza gróf Juraj Humenský (Juraj III. Drugeth) s manželkou Katarínou," vysvetlil s tým, že práve tieto historické udalosti bude znázorňovať aj dobový sprievod. Pripravené sú ukážky stredovekých jedál, ale aj aktivity pre deti s lukmi, kušami či mečmi.

Sprístupnené bude aj hradné múzeum. Návštevníci si v ňom budú môcť pozrieť predmety, ktoré sa pri obnove tohto objektu v posledných rokoch našli. "Otvorená bude aj vínna hradná pivnica, ktorú sme zrekonštruovali v minulých rokoch," uviedol Macinský s tým, že k dispozícii bude aj prehliadka hradu.

Združenie na záchranu Brekovského hradu pracuje na obnove tejto pamiatky už desiaty rok aj vďaka podpore Ministerstva kultúry SR. "Robia sa postupne menšie zásahy," priblížil Macinský s tým, že za najväčší úspech považuje obnovenú vstupnú bránu. "Rekonštruuje sa budova kastelána, pod ktorou je spomínaná vínna pivnica," doplnil. Aktuálne tam v rámci Úradu práce, sociálnych vecí a rodiny tam zamestnávajú 25 ľudí. Ruiny stredovekého hradu Brekov možno vidieť medzi mestami Humenné a Strážske. Vybudovali ho na sklonku 13. Storočia. Plnil strážnu funkciu. Zaujímavosťou Brekovského hradu je, že v ňom počas jednej zimy prebýval uhorský kráľ Matej Korvín a o niečo neskôr naň zavítal aj poľský kráľ Jan III. Sobieski. Okolím objektu vedie náučný chodník, v rámci ktorého možno spoznávať viacero tamojších zaujímavostí, ako sú jaskyňa či mohyly.

zdroj foto: www.brekov.eu