Belejú sa plachty na Domaši

18.09.2020

 Cez víkend od 12.9. - 14.9. bolo zas na Domaši rušno. Jachtklub ATU Košice organizoval na svojej základni Surfklub Medzinárodné Majstrovstvá Slovenska v jachtingu 2020. Počas troch dní sa 86 lodí s posádkami stretlo na vode a zápolilo o cenné kovy a kvalifikáciu do olympijského tímu. Súťažilo sa v 12 lodných triedach, s účasťou pretekárov zo Slovenska a Čiech. Kvôli situácii v súvislosti s epidémiou na pretekoch neboli zastúpené kluby z Maďarska a Poľska. Najväčšie obsadenie  už tradične zaznamenala lodná trieda Optimist, v ktorej si sily zmerali najmladší jachtári. na štart nastúpilo 46 lodí so skippermi vo veku od 8 do 16 rokov.

Počas troch dní sme zažili krásne počasie, ako vystrihnuté z reklamných letákov. Bohužiaľ s vetrom to bolo slabšie. V sobotu 12.9 stupnica anemometera hlásila silu vetra nula metrov za sekundu. Posádky väčšinu dňa venovali teoretickej príprave, kúpaniu v čistej vode Domaše či náhradným aktivitám. Hitom sa stal turnaj v plážovom volejbale na blízkom ihrisku pred strediskom Solaris. V nedeľu sa bohovia vetra nechali obmäkčiť a už od rána fúkal príjemný vetrík. Všetky posádky spustili lode na hladinu a išlo sa súťažiť. Počas dňa sa podarilo odjazdiť väčšinu rozjázd a porota bola spokojná. Pár okruhov zostalo v programe ešte na ďalší deň.  V pondelok ráno sa išlo na vodu už v skorých dopoludňajších hodinách. Vietor o sile 3-4 metre za sekundu dovolil jazdiť nepretržite až do 14 hodiny, čim sa splnili požadované parametre majstrovstiev. Popoludní sa čakalo už len na spracovanie výsledkov. Slávnostný ceremoniál vyhlasovanie víťazov sa začal o 16 hodine v areáli Surfklubu. Medaily odovzdal prorektor pre vzdelávanie košickej Technickej univerzity prof. Ing. Ervin Lumnitzer, PhD. Výsledky jednotlivých súťaží si môžete pozrieť na stránke sailing.sk. Potom už nasledovalo iba lúčenie, nakládka lodí a autá s ťažkými prívesmi sa pomaly rozchádzali do svojich klubov. Zostávajú  však pekné spomienky a množstvo fotografií z vydarenej medzinárodnej akcie.

Domaša ukázala že je pripravená poskytnúť dobré podmienky na usporiadanie športových súťaží vo vodných športoch európskeho rozmeru. Podmienky sú tu zrovnateľné s ktorým koľvek európskym strediskom. Veď na Domaši vyrástol aj Patrik Pollák z Košíc, majster sveta vo windsurfingu, ktorý sa zúčastnil aj niekoľkých olympiád. Dnes práve na Domaši odovzdáva svoje skúsenosti mladej generácii jachtárov a surferov. Mnohí znich sa zúčastnili aj na týchto majstrovstvách. Snáď medzi nimi rastie ďalší talent.

Igor Kňazovický, senior destinančný manažér; foto autor a Surfklub