Múzeum moderného umenia AndyhoWarhola

Múzeum moderného umenia Andyho Warhola v Medzilaborciach približuje svojim návštevníkom tvorbu i život kráľa pop-artu. Ten sa narodil v roku 1928 v americkom Pittsburghu ako najmladší syn rodičov Andreja a Júlie Varcholovcov, ktorí emigrovali z obce Miková v okrese Stropkov. Preslávil sa maľbami slávnych amerických produktov, napr. plechoviek Campbellovej polievky, ale aj portrétmi slávnych ľudí ako Marilyn Monroe či Elvis Presley. Venoval sa aj filmovej tvorbe.

Múzeum v Medzilaborciach vzniklo v roku 1991. Je historicky prvé svojho druhu na svete a doteraz jediné v Európe. V stálej expozícii Andyho Warhola sú vystavené jeho originálne diela a zastúpené všetky tvorivé obdobia vrátane jeho dominantných výtvarných tém. V ďalšej expozícii o pôvode kráľa pop-artu sú prezentované jeho podobizne z detstva, portrét jeho matky Júlie, ale aj košieľka, v ktorej ho krstili a iné.

Ďalšou stálou expozíciou je Street-art vs. Pop-art. Je obohatená o diela Keitha Haringa, ktorý sa s Andym Warholom poznal osobne. Okrem iného môže návštevník v tejto expozícii vidieť aj diela iných autorov ako napríklad Poppy, Bambi, Robert Indiana a iné. Aktuálne sa táto perla Európy pripravuje na vnútornú rekonštrukciu exponátnych hál ale aj vonkajšiu, ktorá okrem obnovy fasády bude zahŕňať tiež oddychovú zónu na streche múzea.