Latest articles

Read what's new in the News section
 

Súťaž Staň sa dobrodruhom na Hornom Zemplíne pozná svojich víťazov. Do výzvy zvečniť svoje zážitky z tohto územia sa zapojilo takmer 50 detí. Na stupne víťazov sa postavia šiesti z nich. Súťaž realizovala Oblastná organizácia cestovného ruchu Horný Zemplín a Horný Šariš (OOCR HZ a HŠ) z dotácie Ministerstva dopravy a výstavby Slovenskej republiky.

Keď krajinu v zime pokryje biela perina, poteší to hlavne tých najmenších. Sánkovačka či výlet do zasneženého lesa určite spríjemní tieto chladné dni. Príroda dokáže s ubúdajúcimi stupňami na teplomere vytvoriť famózne úkazy, ktoré lákajú nielen na pohľad, ale i dotyk. Takto sa vedia predviesť aj Zámutovské skaly v Slanských vrchoch. Aj preto som...


Upper Zemplín and Upper Šariš - become an adventurer

It is a place where the beech forests meet with the traditional sacral architecture, the Valaškovský most bridge is the relative of the Eiffel Tower situated only a few meters from the seat of the Druget family and very close to the castle, which once belonged to the Báthory family, it is possible to see from there Domaša dam, where the cruise ship Bohemia is moored. It is a place surrounded by the legendary Earl Laborec, whose statue oversees the unity of all Ruthenians and the village where Andy Warhol's parents once lived. It is a place that remembers the bloody battles during both world wars. The intertwining of stories makes this remote part of Slovakia an exceptional area spread over six districts.

Upper Zemplín and Upper Šariš -a place where you will experience adventure. A place where you will travel to Hawaj by bus.


Our members


Newsletter subscription:

We like, share or follow us on:

Contact:


OOCR Horný Zemplín a Horný Šariš
Seat:
Malá Domaša 106
094 02 Slovenská Kajňa

Phone no.: +421 905 147 101

e-mail: riaditel@hornyzemplin.sk

Implemented with the financial support of the Ministry of Transport and Construction of the Slovak Republic