Cykloturistická trasa pamätihodnosťami
okresu Stropkov

Drevený chrám v obci Potoky
Drevený chrám v obci Potoky
Vyhliadková veža pri Stropkove
Vyhliadková veža pri Stropkove

Cykloturistický chodník predstavuje okruh, ktorý začína a končí v meste Stropkov. Je dlhý 32 km a označený modrou značkou. Hlavná trasa vedie z mesta cez obce Chotča, Vyškovce a Tisinec s odkazmi na obce Veľkrop a Potoky. Nad Chotčou je vyznačená odbočka na prvú spomínanú obec, kde sa nachádza najväčší vojnový cintorín z prvej svetovej vojny na Slovensku. Najvyšším bodom trasy je vrch Kozia brada (471 m. n.m.), kde možno prespať v turistickej útulni. Neďaleko odtiaľ je spomínaná obec Potoky, v ktorej stojí drevený chrám z roku 1773. Je zaradený medzi národné kultúrne pamiatky.

Z vrchu Kozia brada vedie cyklotrasa do Tisinca. Kilometer pred dedinou možno navštíviť židovský cintorín s viac ako 1000 náhrobnými kameňmi, ktoré sú datované do obdobie od polovice 18. storočia. Trasa pokračuje cez Tisinec po ceste prvej triedy do Stropkova.

Cykloturistický chodník vedie po spevnených, ale aj lesných cestách. Okrem príjemného pobytu v prírode sa na nej dozviete zaujímavé informácie z histórie tohto regiónu. Ak sa chystáte zdolať tento stropkovský okruh s rodinou, nezabudnite navštíviť aj Park zvierat, Kaštieľ v Stropkove či vojnový cintorín, ktorý je súčasťou toho mestského. Vychutnať si môžete aj výhľady, ktoré ponúkajú dve vyhliadkové veže v okolí tohto mestečka.

Kaštieľ v Stropkove
Kaštieľ v Stropkove