Na stiahnutie

Horný Zemplín - relax, šport, zdravie

Interaktívna mapa

Interaktívna mapa

Cyklotrasy

Štúdia cyklotrás regiónu Horný Zemplín a Horný Šariš

Počasie

S podporou

Travel in Slovakia – Good Idea
Ministerstva dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja S

Domov > Úvod > AktualityNový dendrologický chodník v Stakčíne

Nový dendrologický chodník v Stakčíne

V obci Stakčín uviedli do života novú atrakciu pre turistov - dendrologický chodník. Jeho trasa vedie historickým parkom, ktorý je situovaný v strede dediny pred obecným kaštieľom.

Iveta Buraľová zo Správy národného parku (NP) Poloniny uviedla, že spomínaná obecná novinka je jedným z výstupov projektu, ktorý realizovalo Občianske združenie Čemerica s finančnou podporou z Nadácie Pontis. 

V rámci zmieneného chodníka je viditeľne označených 15 najzaujímavejších drevín parku. Vzácne stromy zo Stakčína opisuje detailnejšie nová informačná tabuľa.

Projekt si okrem výstavby chodníka stanovil za cieľ aj dendrologický prieskum drevín. Pracovníkom Správy NP sa podarilo v parku zmapovať 13 druhov listnatých a 6 druhov ihličnatých stromov. "Napočítali sme tam celkovo 232 exemplárov drevín, z toho 174 listnatých a 58 ihličnatých," spresnila Buraľová.

Z najpočetnejších druhov spomenula jaseň štíhly, lipu malolistú, javor poľný, javor mliečny, dub letný a jedľu bielu. V Stakčíne je podľa jej slov možné obdivovať aj viaceré cudzokrajné dreviny akými sú napríklad dub močiarny, dub červený či gledíčia trojtŕňová.

Vôbec najstarším stromom parku je tamojší dub letný s obvodom kmeňa 553 centimetrov. Má približne 300 rokov. Vzácnym je aj tisovec dvojradový rastúci pri neďalekej bytovke, ktorý realizátori projektu ošetrili a zároveň upravili areál v jeho blízkosti.
Buraľová ďalej uviedla, že súčasťou aktivít projektu boli i prednášky pre školákov a žiacka, výtvarno-literárna súťaž s názvom Stakčín a jeho historický park očami detí.

(Zdroj: TASR/extraslovensko.sk)
Odporúčame


Členovia