Na stiahnutie

Horný Zemplín - relax, šport, zdravie

Interaktívna mapa

Interaktívna mapa

Cyklotrasy

Štúdia cyklotrás regiónu Horný Zemplín a Horný Šariš

Počasie

S podporou

Travel in Slovakia – Good Idea
Ministerstva dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja S

Domov > Úvod > AktualityNechajte sa zlákať krásami Horného Zemplína a zažite to najlepšie leto

Nechajte sa zlákať krásami Horného Zemplína a zažite to najlepšie leto Ak plánujete stráviť leto potulkami po slovenských regiónoch určite by ste mali navštíviť Horný Zemplín. Okrem obľúbenej vodnej nádrže Domaša tento región ponúka bohatú kultúru a mnoho príležitostí na turistiku.

Horný Zemplín je súčasťou Prešovského samosprávneho kraja. Patria tu  tu okresy Humenné, Medzilaborce, Snina, Stropkov, Vranov nad Topľou a čiastočne aj Michalovce. Na severe susedí s Poľskom, na západe so Šarišom a na juhu prechádza do regiónu Dolný Zemplín. Východná strana regiónu tvorí hranicu s Ukrajinou.

Veľmi atraktívnou oblasťou v regióne sú Bukovské vrchy, kde sa nachádza aj národný park Poloniny. Svojimi rozľahlými  bukovými a jedľovými lesmi je zapísaný na zozname svetového prírodného dedičstva UNESCO.

Horný Zemplín je najvýchodnejším regiónom na Slovensku. Je to veľmi hornatý región, kde sa nachádza množstvo lesov, údolí a riek. V malých dedinkách žijú veľmi milí a prívetiví ľudia. V tejto oblasti sa nachádzajú rôzne pravoslávne ale aj gréckokatolícke drevené kostolíky. Tie majú obrovskú historickú ale aj umeleckú hodnotu.

Termín Názov Typ Miesto
7.7.-15.8. Výstava Emil Semanco Výstava Humenné
18.8.-30.9. Ukrajinská maľba a plastika Výstava Humenné
18.8.-30.9. Výstava Rómsky holokaust Výstava Humenné
do 31.7. Sninský salón 2014 Vernisáž výtvarnej tvorby Snina
26.07.2014 Expres Street party Zábava Snina
august Letný jarmok Jarmok Vranov nad Topľou
august Hornozemplínske folklórne slávnosti Kultúra Vranov nad Topľou


Andy Warhol v Medzilaborciach

Najnavštevovanejšie miesta na hornom Zemplíne sú napríklad vodná nádrž Domaša, Národný park Poloniny  ale aj chránené krajinné oblasti Vihorlat a Východné Karpaty. V Medzilaborciach sa tiež  nachádza unikátne Múzeum moderného umenia Andyho Warhola.

Toto múzeum vzniklo 1. septembra 1991 ako prvé vo svete a ešte stále je jediným  v Európe. Okrem výstavných akcií sa v tomto múzeu realizuje aj vzdelávacia, poradenská a vedecko-výskumná činnosť. Vstupné do múzea sa pohybuje od 3,50 do 7 €, otvorené je od utorka do nedele.

Mesto Humenné taktiež nazývané aj brána Horného Zemplína v sebe ukrýva mnoho krás a pamiatok. Medzi krásy tohto mesta patrí novozrekonštruované Námestie slobody, Kostol Sedembolestnej Panny Márie na Kalvárii, ktorý bol postavený koncom 19. storočia. Drevený Chrám svätého Michala archanjela z 19. storočia.

V Humennom sa nachádza renesančno-baroková budova jedného z najvýznamnejších kaštieľov na východnom Slovensku, v minulosti bola majetkom Andrássyovcov. Dnes je sídlom vlastivedného múzea s umelecko-historickou expozíciou, galériou uhorských kráľov, čínskym salónom, zbierkou zbraní a unikátnym pokladom mincí z 2. stor. pred Kristom.

V obci Osadné sa pod pravoslávnym kostolom nachádza krypta, kde sú uložené pozostatky vojakov  z 1. svetovej vojny. Tí zachránili dedinu pred okupáciou.

Okrem kultúrnych pamiatok sa v tomto meste nachádza aj niečo pre vyznávačov športových podujatí. K dispozícii je tu rekreačná oblasť pri rieke Laborec a mestský komplex s otvoreným kúpaliskom, tobogánom a športovou halou.

Mesto Medzilaborce

Toto mesto predstavuje kultúrno-spoločenské centrum tunajšieho regiónu. Väčšiu časť obyvateľstva v tomto meste sa skladá z Rusínov a Ukrajincov. Zároveň je to jeden z najmenších okresov v Prešovskom kraji. Okolie mesta ponúka výborné podmienky na poznávaciu turistiku, cykloturistiku ale aj mototuristiku. Rieka Laborec ponúka tiež možnosť vodnej turistiky, lesy sú bohaté na lesné plody, huby či lesnú zver. Vodné toky ponúkajú možnosť rybárčenia.

Vodná nádrž Domaša

Táto nádrž sa nachádza v prostredí Ondavskej vrchoviny. Vznikla v 60. rokoch 20. storočia prehradením rieky Ondava a zaplavením šiestich  obcí v jej údolí. Dĺžka nádrže je 14 kilometrov, jej šírka je takmer 4 kilometre. Toto prostredie je veľmi vhodné napríklad na rodinnú rekreáciu. Každoročne sa tu tiež konajú cyklistické preteky Okolo Domaše.
 
Na svoje si prúdu aj fanúšikovia cyklistiky. Horný Zemplín ponúka aj možnosť vyžitia pre fanúšikov cyklistiky. Medzinárodná cyklotrasa, ktorá je vytvorená v rámci siete Greenways spája tri susediace štáty Slovensko-Poľsko-Ukrajinu.

Turistické trasy:

  • náučný chodník Humenský sokol
  • trasy a okolo Humenného
  • náučný lesnícky chodník  v horskom masíve Kamjana pri Medzilaborciach
  • výstup na Kremenec cez Riabu skalu, Ďurkovec a Pľašu
  • výstup na Snisnký kameň s možnosťou zájsť na Morské oko
  • náučný chodník Bila hura vo Vranove nad Topľou
  • značené turistické chodníky v Slanských vrchoch

Ľudové remeslá

V Snine sú k dispozícii aj tvorivé dielne ľudových remesiel. Návštevníci si môžu vyskúšať tkanie na krosnách, môžu si vyskúšať hrnčiarstvo, ktoré bolo najzaujímavejším remeslom v regióne. K dispozícii je tiež možnosť skúsiť si drevorezbu či kováčstvo.

Zdroj: http://cestovanie.aktuality.sk/clanok/8961/nechajte-sa-zlakat-krasami-horneho-zemplina-a-zazite-to-najlepsie-leto/
 

 
Odporúčame


Členovia